Veterináři varují před mečounem z Makra, obsahuje jedovatou rtuť

Makro Zlín - Malenovice (Foto: Maps Google)Makro Zlín - Malenovice (Foto: Maps Google)
Makro Zlín - Malenovice (Foto: Maps Google)
Co se děje 28. 2. 2016 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Státní veterinární správa (SVS) stáhla z trhu 300 kilogramů mraženého mečouna kvůli obsahu rtuti, serveru Zlin.cz to oznámil mluvčí SVS Petr Pejchal. Ryba se objevila na pultech Makra, takže závadnou rybu si mohli pořídit i lidé ze Zlínského kraje, a to v Makru ve zlínské části Malenovice.

Laboratorní vyšetření prokázalo, že ryby obsahovaly zvýšené množství rtuti. Zhruba 300 kilogramů produktu bude zlikvidováno. Spotřebitelé, kteří by náhodou měli výrobek v mrazácích, mohou ryby vrátit v místě prodeje.

"Zásilku o celkové hmotnosti 1 320 kilogramů dovezla do České republiky firma AG Seafood od belgické firmy Oceanwide – ryby však původně pocházely z Vietnamu. Z celkového množství bylo 1 140 kilogramů distribuováno do obchodních společností Makro CZ, Metro SK a Metro HU. Celkem 1 013 kilogramů výrobku bylo prodáno konečnému spotřebiteli jako rozmražený produkt s datem spotřeby 7. února 2016," upřesnil Pejchal.

Staženo z uvedených řetězců bylo celkem 127 kilogramů. Toto množství bude zlikvidováno u příjemců zásilek. Dalších 180 kilogramů rybího výrobku bylo pozastaveno ve skladu Fjord Bohemia v Praze. Tato část zásilky bude zlikvidována, nebo vracena do Vietnamu.

Rtuť patří do skupiny takzvaných kumulativních jedů, které mohou způsobovat celou řadu komplikací. V závislosti na množství nahromaděného jedu v těle se objevují zažívací problémy, potíže s ledvinami, případně neurologické změny. Ve výjimečných případech dochází k trvalému poškození zdraví nebo k úmrtí. Laboratorní vyšetření zjistilo ve vzorcích zhruba dvojnásobné množství rtuti, než povolují limity. Toto množství nepředstavuje akutní nebezpečí, jedná se však o výrobek, který neodpovídá stanoveným požadavkům na zdravotní nezávadnost.

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam