Diktafony pro revizory se ve Zlíně osvědčily

Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Co se děje 28. 2. 2016 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Diktafony se staly nezbytnou výbavou revizorů ve Zlíně a Otrokovicích, nahrávky z tohoto zařízení se staly důležitým důkazním materiálem při posuzování všech případných dodatečných stížností černých pasažérů. Serveru Zlin.cz to oznámil mluvčí Dopravní společnosti Zlín - Otrokovice Vojtěch Cekota.

Zlínská dopravní společnost pořídila všem svým revizorům kvalitní digitální diktafony už ve druhé polovině roku 2010. Inspirací zde byla dobrá zkušenost z některých jiných českých dopravních podniků. Zpočátku revizoři zapínali diktafon jen ve vyhrocených situacích, kdy došlo k nějakému sporu s cestujícím bez jízdenky. Brzy se však ukázalo, že je praktičtější nahrávat hlasovou komunikaci revizora s cestujícími kompletně po celou dobu jeho směny.

"Revizor si zapne diktafon, který má umístěn na vhodném místě ve svém oděvu, s nástupem do prvního kontrolovaného vozidla a vypíná jej, až když končí práci v terénu a vrací se do vozovny. Tam se záznam z celého dne od každého revizora stáhne do počítače a nejméně měsíc se uchovává pro řešení případných reklamací či sporů," popsal používání nahrávací techniky vedoucí dopravního úseku Pavel Nosálek.

Pokud si některý z černých pasažérů dodatečně stěžuje, že k němu byl revizor hrubý nebo nějak jinak vybočil ze svých oprávnění, vyhledá se příslušná nahrávka a okamžitě se zjistí, co revizor skutečně řekl. Záznam hlasové komunikace revizora se dá poměrně snadno synchronizovat s hlášením zastávek a tím i se záznamem jízdy vozidla. "Poslechneme si, jak se situace odehrála a co revizor v kterém okamžiku skutečně řekl. V drtivé většině případů se ukáže, že revizor postupoval správně a že je reklamace neoprávněná," uvedl vedoucí přepravní kontroly Milan Tomčala. Vědomí, že je stále nahráván, je velmi spolehlivou pojistku proti tomu, aby se revizor nenechal unést emocemi a nepřistoupil na stejně vulgární způsob komunikace, k jaké se občas uchylují odhalení černí pasažéři.

"I když je nahrávací zařízení určeno prioritně k tomu, aby zaznamenávalo hlasovou komunikaci našeho revizora, zvýší-li kontrolovaný cestující nepřiměřeně svůj hlas, stává se, že jsou na nahrávce slyšet i jeho případné vulgarismy, vyhrožování a podobně. Žasneme někdy nad tím, jak hrubým napadáním někdy musejí naši pracovníci přepravní kontroly při výkonu svého povolání čelit," dodal Tomčala. Pokud dojde i k fyzickému napadení revizora a případem se zabývá policie, předává dopravní společnost policistům jako důkazní prostředek i zvukovou nahrávku konfliktní situace.

"Můžeme konstatovat, že se nám nahrávání práce revizorů plně osvědčilo. Působí to na zvyšování profesionality jejich vystupování a je to jejich ochrana před neoprávněnými reklamacemi a stížnostmi," dodal ředitel dopravní společnosti Josef Kocháň. Pořizování zvukových záznamů pracovní činnosti revizorů je schváleno Úřadem pro ochranu osobních údajů.

Za jízdu bez platného jízdního dokladu je ve Zlíně a Otrokovicích stanovena přirážka 1000 korun. Pokud cestující zaplatí přímo revizorovi nebo do 10 kalendářních dnů v sídle dopravní společnosti (nebo pošle peníze na bankovní účet), snižuje se výše přirážky na 500 korun. Kdo si jen zapomněl časovou jízdenku doma a dodatečně do deseti kalendářních dnů v sídle dopravního podniku předloží časový kupon platný pro období, kdy byl kontrolován, zaplatí přirážku jen ve výši 50 korun. V roce 2015 zachytili revizoři Dopravní společnosti Zlín - Otrokovice 6 793 cestujících bez platné jízdenky. V roce 2014 to bylo 8 540 černých pasažérů.

Komentáře


Nabídka práce

 1. Obchodní ředitel
  Avex Steel Products s.r.o.
 2. Pracovník technické kontroly OTK
  Avex Steel Products s.r.o.
 3. Vedoucí kontroly
  Avex Steel Products s.r.o.
 4. Konstruktér
  Avex Steel Products s.r.o.
 5. Technolog
  Avex Steel Products s.r.o.
 6. Obchodní reprezentant/ka
  AVONET, s.r.o.
 7. Telefonista/ka
  AVONET, s.r.o.
 8. Pracovník technické podpory
  AVONET, s.r.o.
 9. On-line marketing manager
  BAŤA,a.s.
 10. Developer - vývojář
  BAŤA,a.s.
 11. Odborný přípravář
  PSG-International, a. s.
 12. Projektový manažer
  PSG-International, a. s.
 13. Konstruktér elektro - divize CNC
  TAJMAC-ZPS, a.s.
 14. Stavbyvedoucí
  PSG-International, a. s.
 15. Mistr kovovýroby
  Avex Steel Products s.r.o.
 16. Svářeči
  Avex Steel Products s.r.o.
 17. Opravář obuvi a kožené galanterie
  BAŤA,a.s.
 18. Elektromechanik - projekt NEGRI BOSSI
  TAJMAC-ZPS, a.s.
 19. Vrtař-Sipkař
  TAJMAC-ZPS, a.s.

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam