Zlínská nemocnice otevřela speciální ambulanci pro mateřská znaménka

Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Co se děje 2. 3. 2016 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Specializovanou ambulanci pro mateřská znaménka má od letošního února kožní oddělení zlínské Krajské nemocnice T. Bati. Serveru Zlin.cz to uvedla mluvčí nemocnice Karla Havlíková.

Jde o jedinou ambulanci pro pigmentové névy ve Zlínském kraji vybavenou digitálním dermatoskopem. V ambulanci lékaři pacientům vyšetří podezřelá mateřská znaménka s využitím ručního, případně digitálního dermatoskopu. Lidé se mohou objednat telefonicky na telefonním čísle 57 755 2217.

"Naší snahou bylo zvýšit dostupnost vyšetření mateřských znamének, protože v populaci přibývá rizikových névů i případů zhoubného melanomu. V loňském roce prošlo naším pracovištěm více než 160 pacientů s melanomem, nejmladšímu z nich bylo 25 let. Jestliže jsme před 15 lety diagnostikovali průměrně jeden melanom týdně, dnes běžně vidíme každý týden tři případy," sdělila primářka kožního oddělení zlínské nemocnice Hana Tomková. Zdůraznila, že pokud si lidé najdou na kůži jakoukoli nepravidelnou pigmentaci, měli by ji co nejdříve ukázat přímo kožnímu lékaři. K vyšetření se mohou objednat telefonicky, není potřeba žádné doporučení a vyšetření dermatoskopem je v Krajské nemocnici T. Bati zdarma.

"V nejasných případech a při podezření na melanom kožní lékař indikuje vyšetření digitálním dermatoskopem, které jsme schopni v dopoledních hodinách provést prakticky denně. Případy podezřelé ze zhoubného bujení pak řeší onkodermatologická komise, což je tým složený z kožního lékaře, onkologa a plastického chirurga," řekla primářka.

K rizikovým faktorům pro vznik melanomu patří světlý fototyp kůže s tendencí ke spálení, nadměrná a opakovaná intenzivní expozice slunečního záření, navštěvování solárií (především do 35 let věku), velký počet znamének (více než 100) a pih, přítomnost atypických znamének (více než pět) a výskyt melanomu v rodině.

"Za velmi důležité považujeme pravidelné samovyšetřování kůže, při kterém by nám mělo být podezřelé každé znaménko, které je asymetrické, má nepravidelné okraje nebo barvu, velikost nad šest milimetrů a které se mění co do velikosti, tvaru či barevnosti, svědí nebo na povrchu krvácí," vysvětlila primářka.

Lékaři kožního oddělení zlínské nemocnice se každoročně účastní preventivních akcí jako je Den melanomu, který letos připadá na 9. května. Ve dnech 16. - 17. května bude ve Zlíně také Stan proti melanomu. "Není však třeba čekat až na tyto akce. Včasné zachycení a odstranění melanomu je totiž pro další prognózu pacienta nejdůležitější. I proto jsme se rozhodli zavést speciální ambulanci pro pigmentové névy," dodala primářka.

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam