Příbuzní schizofreniků mají ve Zlíně svépomocnou skupinu

Ilustrační foto (Foto: www.cspzlin.cz)Ilustrační foto (Foto: www.cspzlin.cz)
Ilustrační foto (Foto: www.cspzlin.cz)
Co se děje 7. 3. 2016 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Už pět let se ve Zlíně schází svépomocná skupina lidí, jimž onemocněl někdo z blízkých schizofrenií. O jejím působení řekla serveru Zlin.cz Ladislava Cyroňová, vedoucí zařízení sociálních služeb Horizont.

Skupina se setkává zhruba v měsíčních intervalech a je otevřená každému, kdo se cítí se svými problémy osamocen, má potřebu sdílení, nebo se chce dozvědět potřebné informace. Na pravidelná setkání přicházejí odborníci, kteří účastníkům pomáhají pochopit duševní onemocnění a naučit se žít se všemi jeho negativními důsledky.

"Rodiče a blízcí lidí s duševním onemocněním mají možnost se setkat s psychiatričkou, právníkem, pracovníky úřadu práce a dalšími. Setkávání umožňují lidem otevřeně mezi sebou mluvit o svých problémech, sdílet zážitky, nebo si prostě jen postěžovat někomu, kdo má stejné zkušenosti, a proto jsou schopni se vzájemně lépe pochopit," vysvětlila Cyroňová.

V minulém roce se skupina zapojila do celorepublikového programu Rodiče sobě. Tento program podporuje vznik a fungování podobných skupin a jejich aktivit na území celé České republiky.

Schizofrenií onemocní přibližně jedno procento populace. Jedná se zpravidla o velmi mladé lidi, kteří se často ještě nestihli v životě postavit na vlastní nohy. Nemoc tak vážně zasáhne do života nejen nemocnému člověku, ale také jeho nejbližším. Sdělení diagnózy a soužití s člověkem s duševním onemocněním změní život celé rodině.

"Lidé v této situaci obtížně získávají informace a konkrétní rady, jak své blízké podpořit a pomoci jim se s nemocí vyrovnat. Často také narážejí na nepochopení a odsouzení okolí, ocitají se se svými problémy a starostmi v izolaci," popsala Cyroňová.

Stejnou možnost jako ve Zlíně mají lidé také v Uherském Hradišti. Příbuzní schizofreniků se mohou scházet v rámci aktivit oblastní charity nebo pobočky diakonie.

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam