O Karafiátovy Broučky v podání Divadla Brod je velký zájem

UHERSKÝ BROD - Po téměř padesáti letech se ve zpracování Divadla Brod vrátili na loutkové jeviště Karafiátovi Broučci a okamžitě si u diváků získali velký ohlas. Uherskobrodské divadlo teď s představením chystá šňůru nejen po Zlínském kraji, ale zavítá i za diváky do Jihomoravského kraje či na Vysočinu, serveru Zlin.cz to za brodskou radnici uvedla Markéta Švehlíková.

Divadlo Brod má už ve svém domovském městě za sebou dvě představení a obě byla beznadějně vyprodaná. „Zájem o inscenaci je opravdu velký. V březnu a dubnu míří Broučci za dětmi do Brna, Třebíče a Zlína, poté jsou na řadě štace po kraji. Zájem už projevily Luhačovice, Ostrožská Nová Ves i Bojkovice,“ podotkl principál Roman Švehlík.

Poprvé Karafiátovy Broučky uvedlo brodské divadlo v březnu 1967, tehdy se režie ujal Vladimír Cmíral. Loutkářský soubor měl v sezoně 1966 až 1967 pouhých 13 členů, a tak bylo nutné pořídit zvukovou nahrávku jako podklad pro vodiče. „Ani zvukový záznam ani loutky se nezachovaly, nahrávka patrně skončila v popelu při požáru Závodního klubu v roce 1972. Představení Broučků bylo úspěšné, dočkalo se 14 repríz a vidělo je přes 1 300 diváků. Bohužel to tehdy byla na dlouhou dobu premiéra poslední, až do února 1972 se pak loutkové divadlo v Brodě nehrálo,“ řekl k historii Švehlík.

Po téměř padesáti letech se tedy Broučci do Uherského Brodu vrátili. Na jevišti však nelze převyprávět celou knihu, a tak režisér Roman Švehlík vybral některé obrazy ze života Broučka a do děje přidal metaforické postavy ročních období a stínohry, které příběh rozvíjejí a posouvají.

Divadelníci hrají s loutkami – marionetami – ze svého divadelního fundusu, který byl pro loutkářský kroužek zakoupen v roce 1985 v Moravské ústředně Brno. Tenkrát to byla jediná firma, která loutky vyráběla na zakázku (tvořila i loutky pro Československou televizi). Jsou 50 centimetrů vysoké a ovládány jsou osmi až deseti nitěmi.

„Jediná změna nastala v délce nití. Nehrajeme z tzv. mostů, při takovém vodění totiž mají loutky nitě dlouhé dva a půl metru. Abychom mohli jezdit s inscenací na zájezdy, zvolili jsme krátké vázání,“ upřesnil Roman Švehlík a dodal, že dřevění herci mají také nové kostýmy, které pro ně ušila Blanka Vojancová.

Také současný soubor zvolil k realizaci představení zvukovou nahrávku. Pořídil ji ve studiu brodské ZUŠky ve spolupráci učitelů Tomáše Lekeše a Tomáše Komárka. Tomáš Lekeš je také autorem hudby, která inscenaci provází.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x