Na Uherskohradišťsku vypuknou Dny slovanské kultury

UHERSKOHRADIŠŤSKO - Na pěti různých místech se v době od 19. do 23. května uskuteční třetí ročník akce nazvané Dny slovanské kultury. Serveru Zlin.cz to řekl autor a produkční festivalu Jiří Králík.

Festival se bude konat v Uherském Hradišti, ve Starém Městě a obcích Modrá, Velehrad a Osvětimany. První dva ročníky se konaly v Kroměříži. První ročník se zaměřil na domácí kulturu se slovanskými kořeny. Druhý ročník už zevrubně představil dvě slovanské národnosti, a to makedonskou a rusínskou. Letošní třetí ročník se přestěhoval na Slovácko a program bude tentokrát zaměřen na Slovensko a Slovinsko.

Mezi nejvýznamnější akce festivalu bude patřit například vysazení nejstarší vinné révy na světě. Událost se uskuteční 21. května v Archeoskanzenu Modrá. „Stará trta, nejstarší keř révy vinné na světě, roste ve slovinském Mariboru. Podle vědců je tato réva stará více než 450 let. Vzácná sazenice se vysazuje při mimořádných příležitostech po celém světě – v ČR je vysazena jen na Pražském hradě a v Cerekvici nad Bystřicí. V Modré tak bude vysazena v pořadí třetí a zároveň první v rámci Moravy,“ poznamenal Králík. Akce bude doplněna i o košt slovenských, slovinských i slováckých vín.

Jednou z hlavních hvězd festivalu bude slovenský filmový scenárista, režisér, fotograf a pedagog Dušan Hanák. Natočil několik dokumentárních filmů, z nichž bývají dodnes nejvíce oceňovány Obrazy starého světa (1972), poetický pohled na zanikání venkova a tradičních kulturních hodnot na Slovensku. Dokumentaristické postupy uplatňuje také ve své početné hrané tvorbě, kde debutoval psychologicko-společenským dramatem 322 (1969), studií muže středního věku umírajícího na rakovinu. Proslulost si získal lyrickým obrazem lásky dvou mladých lidí na slovenském venkově Ružové sny (1976), v němž se prolíná dokumentaristický a poetický přístup.

„Festival nabídne také výstavu unikátních archeologických dokladů křesťanství z hradiska Bojná, významného centra Nitranského knížectví. Představeny budou pozlacené plakety pocházející z výzdoby přenosného oltáře a bronzový kostelní zvon, jediný nález svého druhu z území někdejší Velké Moravy. Vše bude k vidění v Centru slovanské archeologie MZM Uherské Hradiště,“ doplnil Králík.

Během festivalu se představí i řada významných hereckých osobností, například Lucie Siposová, Nartaša Burger nebo Jaroslav Dušek. Lidé se mohou těšit také na minipřehlídku skvělých divadelních představení. Například v pátek 20. května si zájemci mohou zajít do kina Hvězda na kabaretní představení Lucie Siposové Slovenka na kvadrát. V pondělí 13. června se pro změnu představí Jaroslav Dušek se slovinskou herečkou Natašou Burger v komorní tragikomedii Manželské vraždění.

Dny slovanské kultury budou i o tradičních jídlech Slovinska a Slovenska. K ochutnání budou na velkých akcích a speciální víkendové menu bude v nabídce hotelu Skanzen v Modré, na řemeslném jarmarku v Archeoskanzenu Modrá nebo v rámci Večera slovanských balad na Velehradě. „Speciální ochutnávka i ukázka vaření pravých slovenských halušek a guláše pak čeká návštěvníky nedělní (22. května) Slavnosti halušek v Hospodě Na Srubu v Osvětimanech,“ řekl Králík.

Pořadatelé festivalu nezapomněli ani na hudbu. Uskuteční se například výjimečný koncert, na kterém vystoupí tři velké pěvecké sbory z Trenčína, Ljutomeru a Velehradu. Mimořádný zážitek nabídne i slovenská lidová hudba v podání Chotáru a Poľany a na programu bude i worldmusic skupin Banda, Nebeská muzika, Bachajtramka, Russkij Romans a představí se také Jitka Šuranská.

Nabídka doprovodných výstav pro změnu upozorní na dílo slovinského architekta Jože Plečnika, kterému bude věnována výstava i přednášky.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x