Ve zlínských filmových ateliérech vzniká jedinečná expozice pro děti i dospělé

Foto: Filmový uzel ZlínFoto: Filmový uzel Zlín
Foto: Filmový uzel Zlín
Co se děje 17. 5. 2016 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Lokalita filmových ateliérů ve Zlíně na Kudlově po letech znovu ožívá a získává novou dominantu - Filmový uzel Zlín. Jde o výjimečný expoziční celek, který již brzy nabídne obsáhlé interaktivní výstavy, workshopy pro širokou veřejnost i profesionální zázemí pro výrobu animovaných filmů. Jak serveru Zlin.cz uvedla za Filmový uzel Zlín Petra Svěráková, nic podobného dosud u nás neexistuje.

"Naším záměrem je vytvořit nové epicentrum vzdělávání, původní tvorby a občanských služeb. Primárně sem znovu chceme přivést animovanou tvorbu," řekl za Kudlovské ateliéry, nositele této originální myšlenky a realizátora celého projektu, předseda správní rady Zdeněk Talaš.

Animovaný film zde bude prezentován ve všech svých kreativních podobách. Spolupracovat na tom bude i Střední škola filmová, multimediální a počítačových technologií, která sídlí vedle Filmového uzlu Zlín, a další společnosti ve filmovém areálu.

"Rádi bychom vytvořili místo, kde budou animované snímky znovu vznikat, a to s podporou nastupující generace mladých a talentovaných tvůrců," doplnila umělecká ředitelka Filmového uzlu Zlín Zuzana Bahulová. Animátoři v nových prostorách pracují už teď, a to na nové animované sérii O prasátku Lojzíkovi.

Moderní multimediální centrum zabírá čtyři patra dvou budov o celkové podlahové ploše více než dva tisíce metrů čtverečních. Jedno podlaží, takzvané Patro legend, se bude zcela věnovat historii zlínského filmu a filmových ateliérů i osobnostem, které tady žily a pracovaly. Další podlaží pak budou reflektovat soudobou vlastní i cizí tvorbu a trendy. Jednotlivá patra vlastního objektu a jejich pojetí se liší v závislosti na věku, jsou plně variabilní a každá generace si zde přijde na své.

Filmový uzel Zlín budou moci navštěvovat děti mateřských škol i studenti základních, středních a vysokých škol. Pravidelně se zde budou konat nejrůznější přednášky, exkurze, animační dílny, příměstské tábory a workshopy. Chybět nebudou ani tematické společenské večery, to vše pro laickou i odbornou veřejnost. Filmový uzel Zlín bude otevřen pro veřejnost v neděli 29. května u příležitosti 80. výročí založení zlínských filmových ateliérů. Tento den bude patřit prasátku Lojzíkovi a hlavně dětem. Zároveň se bude ve městě konat Zlín Film Festival, během kterého bude ve Filmovém uzlu Zlín připraven pro všechny návštěvníky bohatý doprovodný program.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam