Ve zlínských filmových ateliérech vzniká jedinečná expozice pro děti i dospělé

Foto: Filmový uzel ZlínFoto: Filmový uzel Zlín
Foto: Filmový uzel Zlín
Co se děje 17. 5. 2016 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Lokalita filmových ateliérů ve Zlíně na Kudlově po letech znovu ožívá a získává novou dominantu - Filmový uzel Zlín. Jde o výjimečný expoziční celek, který již brzy nabídne obsáhlé interaktivní výstavy, workshopy pro širokou veřejnost i profesionální zázemí pro výrobu animovaných filmů. Jak serveru Zlin.cz uvedla za Filmový uzel Zlín Petra Svěráková, nic podobného dosud u nás neexistuje.

"Naším záměrem je vytvořit nové epicentrum vzdělávání, původní tvorby a občanských služeb. Primárně sem znovu chceme přivést animovanou tvorbu," řekl za Kudlovské ateliéry, nositele této originální myšlenky a realizátora celého projektu, předseda správní rady Zdeněk Talaš.

Animovaný film zde bude prezentován ve všech svých kreativních podobách. Spolupracovat na tom bude i Střední škola filmová, multimediální a počítačových technologií, která sídlí vedle Filmového uzlu Zlín, a další společnosti ve filmovém areálu.

"Rádi bychom vytvořili místo, kde budou animované snímky znovu vznikat, a to s podporou nastupující generace mladých a talentovaných tvůrců," doplnila umělecká ředitelka Filmového uzlu Zlín Zuzana Bahulová. Animátoři v nových prostorách pracují už teď, a to na nové animované sérii O prasátku Lojzíkovi.

Moderní multimediální centrum zabírá čtyři patra dvou budov o celkové podlahové ploše více než dva tisíce metrů čtverečních. Jedno podlaží, takzvané Patro legend, se bude zcela věnovat historii zlínského filmu a filmových ateliérů i osobnostem, které tady žily a pracovaly. Další podlaží pak budou reflektovat soudobou vlastní i cizí tvorbu a trendy. Jednotlivá patra vlastního objektu a jejich pojetí se liší v závislosti na věku, jsou plně variabilní a každá generace si zde přijde na své.

Filmový uzel Zlín budou moci navštěvovat děti mateřských škol i studenti základních, středních a vysokých škol. Pravidelně se zde budou konat nejrůznější přednášky, exkurze, animační dílny, příměstské tábory a workshopy. Chybět nebudou ani tematické společenské večery, to vše pro laickou i odbornou veřejnost. Filmový uzel Zlín bude otevřen pro veřejnost v neděli 29. května u příležitosti 80. výročí založení zlínských filmových ateliérů. Tento den bude patřit prasátku Lojzíkovi a hlavně dětem. Zároveň se bude ve městě konat Zlín Film Festival, během kterého bude ve Filmovém uzlu Zlín připraven pro všechny návštěvníky bohatý doprovodný program.

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam