Tradice na našem stole – sušené švestky i dožínkový chléb

Mezi regionální potraviny neodmyslitelně patří valašské sušené švestky nebo tradiční dožínkový chléb. Jak vypadá cesta výrobků oceněných značkou Regionální potravina ze sadů a polí až na váš stůl, popisují Rudolf Dvorník z Agrodružstva Roštění, kde se vyrábí oceněný Dožínkový chléb Petra Jurečková z likérky Rudolf Jelínek, která získala ocenění za Sušené švestky.

Vaše výrobky se letos zařadily mezi Regionální potraviny, což je známkou toho, že pochází z našeho kraje. Kde začíná jejich cesta na náš stůl?

RD: Roštění leží blízko Holešova a odtud také pochází náš chléb. Jeho výroba, která trvá 24 hodin, je návratem ke kořenům pekařiny. Dožínkový chléb se vyrábí ručně a bez chemie tak, jak se dřív chleba na venkově pekl. Dožínkový chléb je bez droždí a bez chemických aditiv, vzniká přírodními postupy; kvašením a pomalou fermentací. V dnešní uspěchané době je to v pekařině hodně zvláštní, ale přitom přirozený postup.

PJ: Také cesta naší švestky k zákazníkovi začíná na Zlínsku. Konkrétně v našich sadech na jižní stráni vizovického údolí, v oblasti zvané Těchlov. Tady jsme v roce 2003 vysadili na 25 000 stromů devíti různých odrůd švestek. Pro sušení jsou vhodné především Gabrovská, Hanita, Čačanská rodná, Stanley, Valjevka a to díky svým vlastnostem a chuti. Sběr švestek v sadu provádíme po jednotlivých odrůdách. Ihned po sklizni je ovoce přepraveno do závodu, kde probíhá další zpracování. Švestky procházejí ručním výběrem, kde jsou pro další zpracování použity pouze ty velké, nepoškozené a v plné zralosti. Následně jsou švestky rozloženy na sušící lísky a vloženy do sušárny. Samotné sušení probíhá ve dvou fázích – předsušení, po kterém následuje odpeckování, a dosušení. Sušení probíhá při striktně kontrolovaných teplotách a vzdušné vlhkosti. Usušené švestky jsou následně připraveny k zabalení a expedici na pulty obchodů, potažmo na stůl k zákazníkovi. Ročně u Jelínka zpracováváme na 25 milionů kilogramů ovoce, převážně švestek. V našem sortimentu tak najdete i sušená jablka, hrušky nebo meruňky.      

Jsou vaše výrobky opravdu tradiční?

RD: Dožínkový chléb jsme do soutěže Regionální potravina přihlásili jednak proto, že je jedinečný svým výrobním postupem, a jednak proto, že u nás v Agrodružstvu Roštění dožínky tradičně slavíme posezením „pod ořechem“. Jaký jiný výrobek by měl být regionální, když ne právě takový chléb?

PJ: Ovoce se sušením na Valašsku uchovávalo odedávna. My nabízíme regionální produkty, vypěstované přímo ve Vizovicích z místních švestek. Navíc se sušené švestky krásně hodí k naší slivovici a my proto můžeme doporučit sušenou švestku na párátku při každé ochutnávce.

Myslíte, že je důležité nakupovat výrobky, které vznikají přímo v našem regionu?

RD: Nakupování regionálních potravin je velmi důležité. Kromě toho, že tím podporujete místní výrobce a pěstitele, znáte historii a tradice, které se k nim vážou, můžete si být jisti, že výrobní suroviny jsou čerstvé a kvalitní. Malý výrobce se navíc dokáže přizpůsobit chuťovým zvyklostem svého kraje. A v nepolední řadě je důležitá i zaměstnanost místních obyvatel, kterou takovým nákupem podporujete.

PJ: Ano, regionální potraviny by měly mít své místo na stole každého spotřebitele. Člověk je totiž přizpůsoben konzumaci surovin z oblasti, ve které žije. A navíc tím zákazníci podporují místní výrobce a zpracovatele.

TIP: Více o Regionální potravině se dozvíte v článku Farmářské výrobky jsou dostupnější než dříve. Pomáhá jim Regionální potravina.

U vás obou to není první výrobek, který je oceněn jako Regionální potravina.

RD: Certifikát Regionální potravina máme z roku 2013 na sněhovou trubičku a z loňského roku na kopretinu s tvarohovou náplní. Jsme také vlastníky několika ocenění Perla Zlínska.

PJ: Vizovické sušené švestky jsou již třetím produktem, za který jsme obdrželi ocenění Regionální potravina Zlínského kraje. Poprvé jsme získali ocenění v roce 2011 za Vizovickou slivovici 2008, podruhé v loňském roce za jednoodrůdovou Vizovickou slivovici 2013 Presentu a letos, do třetice, za Vizovické sušené švestky. Všechny tyto výrobky připravujeme pouze ze švestek z našich sadů, které jsou nedaleko naší firmy.

Oceněné výrobky:

Dožínkový chléb, 1000g, Agrodružstvo Roštění
Dožínkový chléb se peče v Agrodružstvu Roštění tradičními postupy bez chemie nebo droždí. Vzniká pomalým zráním a fermentací tak, jak se chleba pekl na venkově dříve.

Sušené švestky, Rudolf Jelínek, a. s.
Od roku 2011 u Jelínka funguje sušárna ovoce a vy z ní můžete ochutnat sušené švestky vyráběné tradičním způsobem bez použití chemických konzervantů. Použité švestky pochází výhradně z vizovických sadů.

Medailonky výrobců:

Agrodružstvo Roštění
Společnost Agrodružstvo Roštění hospodaří v okolí Holešovska. Jejich pekařská a cukrářská výroba má vysoký podíl ruční práce a zakládá si na kvalitě surovin. Své výrobky rozváží na Zlínsko, Kroměřížsko a Přerovsko. Kromě družstevních prodejen a ostatních odběratelů z regionu můžete jejich výrobky ochutnat na výstavišti Floria Kroměříž, při Dnech Kraje ve Zlíně, na Krajských dožínkách v Kroměříži a dalších akcích.

Rudolf Jelínek
Společnost Rudolf Jelínek vznikla na konci 19. století, aby pokračovala v tradici ovocných pálenek, která je ve Vizovicích známá už od roku 1585. Mezi jejich nejznámější výrobky patří různé druhy slivovice, vyrábí ale také ovocné destiláty, jako je hruškovice, meruňkovice, třešňovice nebo jablkovice. Jejich výrobky se těší celosvětovému úspěchu.

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’fotogalerie-zlin-cz-list‘,’28749′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚1199‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚28749‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’fotogalerie-zlin-cz-list‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x