Zlínská nemocnice bojuje proti opakovaným zlomeninám

ZLÍN – Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně bojuje proti opakovaným zlomeninám u lidí s osteoporózou. Smyslem projektu je komplexní péče o pacienta trpícího řídnutím kostí i po propuštění z nemocnice, informovala server Zlin.cz mluvčí nemocnice Karla Havlíková.

Na projektu se podílí neurochirurgické oddělení nemocnice a Osteologická akademie Zlín. Mnoho starších pacientů kvůli osteoporóze, což je nemoc kostní tkáně, která vede ke zvýšené křehkosti kostí, trpí například zlomeninami obratlů. „Mnohé z těchto pacientů operujeme. Po operaci nebo i po neoperační léčbě chybí kvůli nedostatečné organizaci v rámci České republiky přímá návaznost na další došetření a terapii jak medicínskou, tak rehabilitační, sociální a podobně,“ uvedl primář neurochirurgického oddělení Michal Filip.

Podle něj pokud se pacientovi nedostane správná péče, ze zahraničních studií vyplývá, že hrozí vznik další zlomeniny do dvou let se všemi riziky souvisejícími s opakovanou léčbou. „Znamená to další omezení aktivního života, což může negativně ovlivnit jeho kvalitu a délku,“ dodal Filip.

Proto se jeho oddělení po oslovení Osteologickou akademií podílelo na přípravě projektu s takovými organizačními opatřeními, aby se postupně minimalizoval počet pacientů, kterým se komplexní péče při léčbě osteoporózy v tomto regionu nedostane. „Naší snahou je zapojit do projektu nemocnice a lékaře celého regionu, což se postupně daří. Ukazuje to například 4. díl seriálu Medicína v kraji, který se této problematice věnuje a je k vidění na youtube,“ uvedl primář.

Podle něj jde o organizační sladění komplexní odborné péče v regionu podle odborných doporučení. „V praxi to znamená, že pacient po operaci osteoporotické zlomeniny v případě souhlasu zůstává už napořád pod kontrolou lékařů osteologického centra ve spolupráci s dalšími odborníky,“ objasnila Havlíková.

Odborníci mu pomocí speciálních přístrojů změří kvalitu a řídkost kostí a nasadí potřebnou léčbu. Nejde jen o léky, ale také o léčbu a rehabilitaci v lázních. „Ročně operujeme 50 až 60 zlomenin páteře způsobených většinou osteoporózou v různém stadiu, a to převážně u seniorů ve věku nad 70 let. Projekt by měl pomoci zlepšit kvalitu života této skupiny obyvatel a umožnit jim návrat zpět do běžného života k plné samostatnosti nebo k potřebě minimální pomoci. Aktivní senioři společnost obohacují svými životními zkušenostmi,“ řekl Filip s tím, že se projekt netýká pouze zlomenin páteře.

Výsledky projektu prokázaly, že se riziko další zlomeniny podařilo snížit. „Zlepšila se v první řadě kvalita aktivního života seniorů a zároveň byly efektivně využité finanční prostředky určené na zdravotní a sociální péči této skupiny obyvatel,“ dodala Havlíková.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x