Zlínská radnice upozorňuje, že vydání takzvaného bleskpasu se letos výrazně prodraží

ZLÍN - Zlínský magistrát upozorňuje, že v letošním roce došlo ke změnám při vyřizování pasu ve zkrácené lhůtě. Pas je již vyhotoven se strojově čitelnými údaji a biometrickými prvky a za jeho vydání se výrazně navýšil správní poplatek, server Zlin.cz o tom informoval mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

„Od počátku letošního roku lze ve lhůtě šest pracovních dnů vyřídit plnohodnotný pas s biometrickými prvky, ovšem také za výrazně vyšší správní poplatek,“ potvrdil vedoucí Odboru občansko-správních agend Magistrátu města Zlína Antonín Šrajer. Například u občanů starších 15 let jde o rozdíl ve výši 3 400 korun (4 000 korun namísto 600 korun za pas v běžné lhůtě), u dětí jde o rozdíl ve výši 1 900 korun (2 000 korun namísto 100 korun). „Určitě se tak vyplatí neodkládat vyřízení příslušné žádosti na poslední chvíli,“ dodal Antonín Šrajer.

Od zavedení novinky, tedy od nového roku až dosud, požádalo ve Zlíně o vydání pasu ve zkrácené lhůtě – za vyšší správní poplatek – několik desítek občanů. Od konce dubna se také zvýšil zájem o vydání cestovního pasu v běžné lhůtě třiceti dnů.

Podmínky pro cestování dětí do zahraničí se nemění. Již čtvrtým rokem platí, že i dítě musí mít vlastní cestovní doklad. Občanský průkaz stačí na vycestování do zemí Evropské unie, Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Makedonie, Norska, Srbska, Švýcarska a na Island. Cena za vydání občanského průkazu pro dítě do 15 let je 50 korun a doba jeho platnosti je pět let. Cestovní pas pro dítě do 15 let stojí 100 korun a dobu platnosti má rovněž pětiletou.

O vyřízení cestovního pasu nebo občanského průkazu pro dítě do 15 let žádá zákonný zástupce, tedy zpravidla rodič, kterému stačí s dítětem zajít na nejbližší obecní úřad obce s rozšířenou působností. K žádosti, kterou na místě zpracuje úředník, není nutné přikládat fotografii; úředník pořídí fotografii dítěte přímo na úřadu při podání žádosti. Při podání žádosti zákonný zástupce předkládá svůj průkaz totožnosti a rodný list dítěte. V případě, že již dítě má vydán platný občanský průkaz nebo cestovní doklad, lze ho předložit místo rodného listu. Cestovní doklady jsou vyhotoveny do 30 dnů.

V případě, že má dítě cestovat mimo Evropskou unii, doporučuje ministerstvo vnitra informovat se předem u zastupitelského úřadu daného státu, jaké jsou podmínky vstupu, pobytu a vycestování s nezletilým dítětem.

„Některé státy mimo Evropskou unii mohou vyžadovat určitou minimální dobu platnosti cestovního dokladu při vstupu na své území nebo při ukončení pobytu. Nejčastěji činí požadovaná minimální doba platnosti šest měsíců,“ upozornila náměstkyně ministra vnitra pro řízení sekce veřejné správy Jana Vildumetzová.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x