Zelenáčova šopa chystá mimořádný koncert, zazní na něm písně sefardských Židů

ZLÍN - Jedinečný koncert se v neděli 25. září uskuteční ve zlínské Zelenáčově šopě. Jde o projekt Kon Sira, který je zaměřen na osobitou interpretaci tradičních lidových písní sefardské diaspory a Balkánu, serveru Zlin.cz to za pořadatele sdělil Martin Čurda Juřík.

Písně sefardských Židů, kteří byli vyhnáni ze Španělska v roce 1492, představují unikátní repertoár, ve kterém se propojuje hispánský jazykový a hudební odkaz s melodikou Balkánu a východního Středomoří. Většina původně jednohlasých skladeb je upravena pro více hlasů a obohacena o ne zcela tradiční instrumentální doprovod.

Posluchači se mohou těšit například na zpěvačku Kateřinu García. Zpěvu tradiční irské a ostrovní hudby se začala věnovat ve skupině Celtic Rej. V roce 1998 spoluzaložila kapelu Dún an Doras, ve které působila do roku 2007. Od roku 2001 spolupracuje s Lubošem Malinou v projektu García. Mimo to spolupracovala s řadou muzikantů napříč hudebními žánry (Robert Křesťan a Druhá Tráva, Pavel Bobek, Steve Walsh, Alan Doherty, James Ryan, dublinský Traditional Arts Collective a další). „Sefardské hudbě se začala věnovat v souvislosti s výzkumem židovské španělštiny v rámci vysokoškolského studia. V roce 2006 založila se svojí sestrou Bárou a Predragem Duronjićem projekt Kal y Kanto, zaměrený na interpretaci sefardských a balkánských písní. Dále se tomuto tématu věnuje ve své profesi hispanistky se zaměřením na jazyk sefardských Židů, a to na Trinity College v Dublinu,“ upřesnil Juřík.

Sestra Kateřiny Barbara García se mimo projekt Kon Sira věnuje zejména severošpanělské lidové hudbě (ve skupinách Seis, Marw) a českým, moravským a slovenským lidovým písním v komorním ženském souboru Chrpy.

Zpěvačky na koncertě doprovodí multiinstrumentalista Luboš Malina (banjo, klarinet, tarogato, kaval). Je spoluzakladatelem a kapelníkem bluegrassové kapely Druhá tráva. Je zároveň vyhledávaným producentem a studiovým hráčem. Podílel se na projektu Lucie v Opeře, na deskách Lenky Dusilové, skupin Kabát, MIG 21, Teagrass a mnoha dalších. Doposud natočil čtyři sólové desky. Několikrát byl oceněn v anketě Bluegrassové asociace ČR jako Banjista roku. V současné době také vystupuje v bluegrassové skupině Malina brothers.

Posluchači se ale mohou těšit také Predraga Duronjiće. „Bosenský zpěvák a kytarista pochází z rodiny se sefardskými kořeny a silnou hudební tradicí. Od roku 1997 žije v České republice, kde působil v mnoha hudebních uskupeních různých žánrů (Celtic Rej, Dún an Doras – keltská hudba, Draga banda – world music, Kal y Kanto – sefardské a balkánské písně). V současné době vystupuje s uskupením Radimova kapela Karel – gipsy punk,“ doplnil Juřík.

Hudebníky pak doplní ještě kontrabasista Tomáš Liška. Studoval kontrabas na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze a v roce 2013 dokončil magisterské studium na prestižní berlínské univerzitě Jazz Institut Berlin, pod vedením renomovaných amerických hráčů a pedagogů Grega Cohena a Johna Hollenbecka.Vystupuje na jazzových festivalech a v koncertních sálech po celé Evropě, Spojených státech, Latinské Americe a Africe. Je nositelem několika cen z významných jazzových festivalů v Polsku, Belgii a ve Španělsku. Tomášovo debutové sólové album Invisible World (2009 Animal Music) obdrželo cenu Tais Awards za nejoriginálnější nahrávku roku 2009 a toto stejné album bylo nominováno také na cenu Anděla.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x