Návštěvníci Slováckého muzea se mohou seznámit s činnostmi, které předky v minulosti zaměstnávaly během zimy

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Ještě několik dní mohou lidé zajít do Slováckého muzea na výstavu, která představuje činnosti typické pro zimní období na vesnici, provázené zvyky a tradicemi z dob minulých. Serveru Zlin.cz to řekl mluvčí muzea Pavel Princ.

Zima byla v dávných dobách časem, kdy se lidé stěhovali do chalup a světnic, věnovali se domácím pracím a doplňkovým činnostem. Chodilo se po besedách, dralo se peří. Stejně jako jindy během roku se tak prolínal každodenní život se svátky a slavnostmi výročně obyčejového cyklu.

„Výstavou chceme poukázat na to, jak rozdílně oproti dnešku trávili naši předkové mrazivé měsíce. Zima nebyla pouze časem pro odpočinek, ale také dobou příprav na nový hospodářský rok. Bylo to období, kdy se lidé více setkávali, ale nikdy při těchto společných besedách nezaháleli,“ uvedla Marta Kondrová, autorka výstavy. Hospodáři podle ní často pletli ošatky, které byly v hospodářství potřeba doslova na každém kroku. „Návštěvníci mohou prozkoumat rozličnou škálu ošatek, ošívek, ale také velké zásobnice sloužící k uskladnění mouky nebo obilí. Ženy a dívky pak draly peří nezbytné jako součást výbavy nevěsty a vyšívaly. Pod jejich rukama během zimních dnů vznikaly neuvěřitelně jemné, technicky dokonalé výšivky zdobící nejen kroje, ale také textilie do domácnosti – ubrusy, dečky, prostírky nebo povlečení na polštáře,“ doplnila Kondrová.

Sál výstavního prostoru je rozdělen na dvě na sebe navazující části a dělí pracovní činnosti na práci na dvoře a práci v domě. „Výstava připomíná jaké nástroje, nářadí i nádoby byly zapotřebí k zabijačce nebo domácímu pálení slivovice a jak důležitým krmivem byla kukuřice. Atmosféru zimních večerů navodí část věnovaná draní peří, předení i vyšívání. Starší návštěvníci si jistě vzpomenou, jak útulná byla světnice se svátečně prostřeným štědrovečerním stolem a pro ty mladší bude možná překvapení, co se na Štědrý večer jedlo nebo jaký byl význam koledy,“ rozšířila etnografka Gabriela Směřičková. Stranou pozornosti nezůstaly zvyky a tradice, respektive ty, které se nepřenesly do dnešní doby.

Kdo se bude chtít dozvědět, co je to žgolek, kdy se nesmělo příst a mnohé další zajímavosti nebo dnes již zapomenuté fígle dřívějšího skromného života, poslouží mu dotykové obrazovky. „Využili jsme dotykových obrazovek, kde jsou zařazeny vědomostní kvízy a puzzle pro nejmenší,“ dodala Směřičková s tím, že prohlídka je doplněna hudebním podkresem a komentářem herce Slováckého divadla Vladimíra Doskočila. Pro děti z mateřských i základních škol školy je připraven interaktivní program.

Výstava potrvá do 29. ledna 2017.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x