Sbor Cantica laetitia zazpívá na Štěpána Purcella i oblíbenou Rybovu mši vánoční

Ilustrační foto (Foto: Cantica laetitia)Ilustrační foto (Foto: Cantica laetitia)
Ilustrační foto (Foto: Cantica laetitia)
Co se děje 20. 12. 2016 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Úspěšný zlínský sbor Cantica laetitia zazpívá na vánočním koncertě 26. prosince v 17 hodin v kostele Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Zlíně na Jižních Svazích barokní dílo Come, Ye Sons of Art skladatele Henryho Purcella i tradiční Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby s orchestrem Collegium Musicum pod taktovkou Josefa Surovíka. Server Zlin.cz o tom informovala manažerka sboru Sabina Kučerová.

Jako host na koncertě vystoupí dětský pěvecký sbor Cantica Zlín pod vedením Terezy Surovíkové.
Vstupenky na Vánoční koncert lze získat za výhodnější cenu 160 korun dospělí a 90 korun děti od šesti do dvanácti let věku. V předprodeji jsou od 5. prosince v Informačním centru zlínské radnice. Na místě pak bude cena vstupenky pro dospělé 190 korun.

Henry Purcell

Henry Purcell byl nejvýznamnější anglický hudební skladatel období baroka. Již ve svých dvaadvaceti letech získal tento barokní komponista vysoké umělecké i společenské postavení, když byl jmenován varhaníkem ve Westminsterské katedrále. Purcell zemřel nečekaně v pouhých 36 letech. Příčina jeho smrti v tak mladém věku je stále nejasná.

Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby

Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby je často uváděná také jako mše Hej mistře nebo lidově Rybovka. Dílo vzniklo v roce 1796 a prostřednictvím opisů se brzy rozšířilo do celých českých zemí. Příznačnými jsou pro celou skladbu pestrý rytmus a krátké, dobře zapamatovatelné motivy vyvěrající z lidové melodiky. Její autor chtěl oslovit lidi různých společenských vrstev, vzdělání i věku, vtáhnout každého posluchače do radostného děje, aby jej mohl ve svém srdci opravdu prožít, ne pouze pasivně vnímat jako něco nedosažitelného.

Poslední úspěchy pěveckého sboru Cantica laetitia Zlín

Zlínská Cantica laetitia se letos v červenci zúčastnila jubilejního 70. ročníku prestižního festivalu Llangollen International Musical Eisteddfod 2016. Velký význam festivalu v severním Walesu dokládá také fakt, že od roku 2005 k němu připojil své jméno i Luciano Pavarotti, který se v roce 1955 mezinárodní soutěže zúčastnil jako člen vítězného mužského sboru. Vítězný sbor každého ročníku festivalu od roku 2005 získává ocenění Choir of the World / Pavarotti Trophy. Smíšený komorní sbor Cantica laetitia Zlín vybojoval velmi cenné třetí místo v kategorii Smíšené sbory, kde měl velkou konkurenci v dalších devíti sborech z celého světa (Spojené státy americké, Filipíny, Estonsko, Finsko, Anglie, Česká republika).

Sbor roku 2015 Cantica laetitia Zlín získal v loňském roce první místo na Mezinárodní soutěži pěveckých sborů ve vlámském Maasmechelenu v Belgii a Cenu publika na Mezinárodním festivalu pěveckých sborů „Zlatna vila" v Prijedoru v Bosně a Hercegovině.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam