Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně vzpomíná na Helenu Šťastnou, zemřela v 96 letech ve Francii

ZLÍN, NICE - Začátkem prosince dostalo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně smutnou zprávu – odešla paní Helena Šťastná, účastnice šesté africké expedice Marie a Stanislava Škulinových z roku 1946 – 1950. Serveru Zlin.cz to za muzeum oznámila historička Magdalena Preiningerová.

„Díky osobní iniciativě a daru paní Šťastné získalo muzeum v roce 2002 do svých sbírek vynikající fotodokumentaci, texty přednášek a kolekci pohlednic. Jde o několik tisíc snímků z celé Afriky, ze všech Škulinových cest, z let 1927 až 1960,“ zmínila pracovnice muzea.

Helena Šťastná-Bübelová se narodila 24. 7. 1920 v Berlíně českým rodičům a v roce 1937 se rodina přestěhovala do Čech. Výtvarně nadaná Helena nemohla v Protektorátě studovat na Akademii výtvarných umění, proto pracovala v reklamě. Za války se vdala za motocyklového závodníka Jana Lukeše a seznámila se s cestovateli, manželi Škulinovými. Pomáhala jim při jejich přednáškách o Africe a plánovali společnou expedici do Afriky.

Protože Jan Lukeš zemřel při Pražském povstání v roce 1945, odjela 5. května 1946 na expedici do rovníkové Afriky s manželi Škulinovými jen Helena. V roce 1947 se společně s manželi Škulinovými usadili v Nairobi a zde založili reklamní fotoateliér Pegas, který se specializoval na pohlednice africké přírody a domorodých kmenů. Zde měla Helena na starost kreslení reklamních poutačů do kin a pro jednotlivé podniky v Nairobi. Na konci roku 1947 se setkali a spřátelili s inženýry Hanzelkou a Zikmundem a společně podnikli výstup na Kilimandžáro.

Po roce 1948 se Helena odmítla vrátit do České republiky a po sňatku s baťovcem Vladimírem Šťastným v roce 1953 jej doprovázela na Madagaskar, kam byl poslán do místní továrny Baťa. V roce 1964 se Helena Šťastná s manželem a třemi dětmi odstěhovala do Francie a v Nice v 96 letech zemřela.

Celoživotní přátelství s cestovateli Hanzelkou a Zikmundem přivedlo Helenu Šťastnou mnohokrát do Zlína, kde získala další přátele. Díky jejímu daru se rozrostly sbírky Archivu H+Z a také vznikly dvě samostatné výstavy afrických fotografií. Putovní výstava Černý kontinent, mapující šestou Škulinovu expedici a tvorbu ateliéru Pegas, byla vystavena na několika místech na Moravě a v Čechách.

„Pro svůj životní optimismus, elán a ochotu pomoci si získala obdiv pracovníků muzea i dětí, kterým při návštěvách zlínského muzea poutavě vyprávěla o svém pobytu v Africe. Pro mnohé byla Helena Šťastná inspirací, jak i v nelehkých podmínkách prožít život statečně a svobodně,“ uvedla Preiningerová.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x