Matky, které přežily své děti, ztvární své životní příběhy v divadelní inscenaci

divadelní představení - Budu všude kolem tebe (Foto: MěÚ Zlín)divadelní představení - Budu všude kolem tebe (Foto: MěÚ Zlín)
divadelní představení - Budu všude kolem tebe (Foto: MěÚ Zlín)
Kultura 7. 1. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - O vlastní příběhy se s diváky podělí ženy ze spolku Dlouhá cesta, které přežily své děti, a to formou divadelního představení. Ojedinělá akce se uskuteční v sobotu 7. ledna ve zlínském Studiu Z, serveru Zlin.cz to uvedl mluvčí města Zdeněk Dvořák.

Divadelní představení o bolesti, smutku i znovunabyté naději matek, které ztratily své děti, nese název Budu všude kolem tebe. V Městském divadle Zlín ve Studiu Z bude inscenace na programu v 17.00 hodin.

"Na počátku byl jeden bláznivý nápad maminek z našeho spolku Dlouhá cesta, které měly touhu si zahrát divadlo. Díky režisérce Ivetě Duškové vznikl scénář ze čtyř skutečných příběhů žen, které se na jevišti setkají kvůli svým dětem. Vyprávějí o složité cestě, kterou musely ujít," řekla Iveta Coufalíková, jednatelka spolku Dlouhá cesta, která přišla o osmnáctiletého syna.

Scénář prý vznikal velmi pomalu. "Trvalo půl roku, než jsem se do toho pustila, než jsem začala mít pocit, že vím kudy. Ve scénáři jsou zastoupeny všechny možnosti odchodu ze života: sebevražda, nenarozené dítě, smrt dítěte po dlouhé nemoci i nešťastnou náhodou," sdělila režisérka a ředitelka divadla Kampa Iveta Dušková.

Jednotlivé příběhy založené na obrazech a gestech se prolínají a ze střípků se nakonec poskládá celková imprese: jak ženy prožívají tak hlubokou ztrátu, tak tragickou událost, jak se k ní postaví a jak s ní dokážou dál žít, jak se s ní vyrovnávají. "A jestli dokážou znovu najít v životě štěstí. To mě zajímalo už na začátku: jestli se to vůbec dá překonat a jakým způsobem," dodala k inscenaci její režisérka.

Důležitou úlohou představení je podle tvůrců také otevření velikého tabu, jímž je v naší moderní společnosti smrt, ztráta dítěte. Spolek Dlouhá cesta vznikl v roce 2005 z iniciativy maminek, které chvíle spojené s úmrtím dítěte prožívaly společně. Jeho posláním je pomáhat rodičům, jimž zemřelo dítě v jakémkoli věku a z jakékoli příčiny. Působí celorepublikově.

Šedesátiminutovou hru uvede divadlo Kampa ve spolupráci se spolkem Dlouhá cesta.

 

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam