Zlínské ztráty a nálezy se loni rozrostly o tisícovku věcí, nechybí ani notebook či mixér

Foto: MěÚ ZlínFoto: MěÚ Zlín
Foto: MěÚ Zlín
Co se děje 10. 1. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Za rok 2016 se do evidence zlínských ztrát a nálezů dostala asi tisícovka položek, nejčastěji lidé zapomínali své věci ve vozech MHD. Serveru Zlin.cz to řekl referent vnějších vztahů zlínské radnice Lukáš Fabián.

Mobily, klíče, rukavice, čepice, batohy se sportovním oblečením a obutím či deštníky. To jsou nejčastější věci, které přijmou pracovníci Městského informačního a turistického střediska Zlín při správě ztrát a nálezů. Přibližně 200 kusů nalezených věcí lidé donesli na Městské informační a turistické středisko a dalších více než 700 kusů zapomenutých věcí pak středisku předala Dopravní společnost Zlín – Otrokovice. Jde o věci zapomenuté v MHD.

Mezi netradiční nálezy lze zařadit takzvané pojezdové kolečko, jehož prostřednictvím se za kabinu nákladního auta vysune přepravní kontejner. Chybět by mohla někomu i sbírka gumových míčků takzvaných "gumičáků". Raritní je i přinesený notebook, jehož odhadované stáří je asi 20 let a jde tedy pomalu o muzejní kousek. "Za netradiční je možné považovat i to, že lidé nosí jako nálezy i věci, které jiní lidé vyhodí. Lidé nám tak nosí staré kočárky, boty či spotřebiče, které najdou u popelnic," vysvětlila Pavla Julinová, vedoucí Městského informačního a turistického střediska.

Všechny nálezy však musí radnice dle zákona tři roky skladovat. Předměty, které si nikdo nevyzvedne, a mohou ještě posloužit, nabízí město k prodeji či věnuje na charitativní účely. Věci, u kterých je možné zjistit majitele, by měl dle zákona nálezce vrátit sám. Vzniká mu tím i nárok na nálezné, které činí 10 % z hodnoty nálezu. V praxi se tak ovšem většinou neděje a lidé využívají služeb ztrát a nálezů. "I přesto, že by měl podle zákona nálezce tyto věci vrátit sám, nikoho samozřejmě s nálezem neodmítneme," doplnila Pavla Julinová. Dodala, že soupis veškerých nálezů je možné si prohlédnout na webu města v sekci ztráty a nálezy.

 

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam