Zlínští lékaři nově spravují defekty obličeje pomocí tkání z jiné části těla

ZLÍN – Lékaři z oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně začali používat novou metodu pro rekonstrukci defektů v dutině ústní a krku, které často vznikají u onkologických onemocnění. Spočívá v přenosu potřebných tkání z jiné části těla, například z předloktí nebo holeně do oblasti defektu v dutině ústní nebo obličeji a zajištění výživy sešitím cév pod mikroskopem, řekla serveru Zlin.cz mluvčí nemocnice Karla Havlíková.

Podle ní se tak Zlín zařadil mezi tři klinická pracoviště v České republice, která provádějí takové výkony bez pomoci plastického chirurga. „Krajská nemocnice je první nefakultní nemocnicí, která tuto metodu používá,“ zdůraznila Havlíková.

Metoda pomáhá léčbě. „Nezřídka se stává, že lékař řeší, jestli je možné nádor vyoperovat v bezpečné vzdálenosti od zdravých tkání a vzniklou ránu následně uzavřít. Díky rozšíření spektra operačních výkonů je to nyní možné i v případech, kdy byli dřív lékaři nuceni od chirurgické léčby ustoupit. Tento postup se nejvíce využívá na uzavření defektů po radikálních výkonech, které jsou nutné při onkologických diagnózách. Za tři měsíce jsme novou metodu použili u pěti pacientů,“ řekl primář oddělení Jiří Šimek.

Podle něj není metoda všemocná a pomáhá operovat nádor u pacientů, u kterých by to jinak nešlo. Tito lidé se léčí ozařováním a chemoterapií, a často je tím jejich prognóza statisticky horší. „Důležitým přínosem nové metody je, že menší nádory můžeme operovat s větší radikalitou a bez obav z toho, že zanecháme v ráně zbytek nádoru nebo výraznou jizvu, která pacienta doživotně obtěžuje při jídle nebo mluvení,“ dodal primář.

Primář onkologického oddělení Milan Kohoutek upozornil, že četnost nádorů v dutině ústní a krku se i přes rozsáhlou mediální kampaň v laické veřejnosti nesnižuje a efekt léčby nezaznamenal v posledních desetiletích výrazný vzestup. „Proto je snahou všech odborníků účastnících se na terapii těchto nádorů co nejefektivněji využít jejich možnosti. Každý týden je mezioborová indikační komise, která vybere a doporučí pro každého pacienta optimální typ terapie,“ uvedl Kohoutek. Doplnil, že jeho oddělení loni evidovalo 1600 pacientů s nádory v dutině ústní a krku a ročně jich zhruba 250 přibude.

Příprava k zavedené nové operativy trvala podle Havlíkové více než rok a netýkala se jen operačního týmu. „Nutná byla mezioborová spolupráce. Podmínky pomohli vytvořit instrumentační chirurgické sestry, personál operačních sálů, lékaři anesteziologicko-resuscitačního oddělení a ošetřující personál v pooperační intenzivní a lůžkové péči,“ vyjmenovala mluvčí.

To ale nebylo všechno. „V neposlední řadě bylo třeba zajistit materiální zázemí, které bylo pořízeno díky podpoře vedení nemocnice. Týkalo se mimo jiné operačních nástrojů a využití drahých přístrojů, například operačního mikroskopu,“ řekl primář Šimek.

Vedení nemocnice neváhalo. „Naše oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie je jediné ve Zlínském kraji. Považovali jsme za samozřejmé vybavit je tak, aby mohla být nová operační metoda srovnatelná s nejlepšími pracovišti v republice zavedena. Opět se tím zlepší péče o onkologické pacienty. Oceňuji také dobrou mezioborovou spolupráci všech oddělení, která se na nové operativě účastní. Naší snahou je přinést v budoucnu tuto metodu pro co nejširší skupinu pacientů,“ zdůraznil ředitel nemocnice Pavel Calábek.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x