Výstava Hedvábná cesta představí řadu unikátů a nabídne zajímavý doprovodný program

ZLÍN - Unikátní výstava s názvem Hedvábná cesta začala ve čtvrtek 9. února vernisáží v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Expozice plná jedinečných exponátů představí legendární obchodní spojnici mezi civilizacemi Starého světa, řekla serveru Zlin.cz mluvčí Baťova institutu Alena Babicová.

Řada předmětů nebyla doposud nikde jinde vystavována. K výstavě jsou připraveny i doprovodné programy v podobě komentovaných prohlídek a besed s autorem výstavy Davidem Majerem nebo celodenní programy pro děti a rodiče.

Výstava bude k vidění ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU až do 23. dubna. V průběhu jejího trvání bude část expozice obměněna, tudíž návštěvníci mají možnost vidět na jejím začátku i konci různé unikátní kousky zachycující dějiny Hedvábné cesty. Záštitu nad výstavou převzal hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

„Výstava připravená pro Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně ukáže historickou a kulturní rozmanitost tématu, které lze v mnoha aspektech ztotožnit s dějinami lidstva. Expozici budou tvořit předměty zapůjčené výhradně z nejkomplexnější a doposud neznámé soukromé sbírky zaměřené na problematiku Hedvábné cesty a dálkových kontaktů mezi civilizacemi Starého světa. Výstavu lze chápat jako takový historický cestopis. Tvoří ji určitá historická hnízda, která prostřednictvím exponátů i popisných panelů a dokumentů představují vždy konkrétní místo Hedvábné cesty,“ uvedl autor výstavy.

Starobylá Hedvábná cesta, legendární eurasijská dálnice, spojovala od starověku Evropu s Dálným východem. Její hlavní větve měří mnoho tisíc kilometrů, avšak nepřehledný labyrint stovek dalších cest
a stezek, který spojoval její nejdůležitější komunikační tepny, je bez nadsázky nekonečný. Samotný pojem Hedvábná cesta je však do značné míry zavádějící. Užívá se pro zjednodušení jako již zažitý historický terminus technicus. Je evidentní, že Hedvábná cesta se netýkala pouze hedvábí. Rovněž počátky dálkových kontaktů a obchodních cest jsou mnohem starší než samotný vynález této luxusní tkaniny. Značí tedy spíš rozvětvenou síť komunikací – cest i kontaktů mezi lidmi, která je do značné míry synonymem pro dějiny světa.

„Návštěvníci se mohou těšit na spoustu historicky cenných předmětů, jako jsou například pečetidla z drahokamů, unikátní starověké nádoby, královské šperky, zbraně, detailní modely či deset autentických mincovních pokladů. K vidění budou i originály, které pocházejí ze starověké a středověké Číny a jsou poprvé k vidění v rámci Evropy právě v našem muzeu,“ doplnila Hana Čubanová, kurátorka výstavy z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Dozvědět se více mohou lidé také prostřednictvím dvoudílného cyklu přednášek s názvem Hedvábná cesta – ze Zlína až ke Žlutému moři.

Pracovníci oddělení muzejní pedagogiky připravili k výstavě také speciální celodenní programy pro děti ve věku od 5 do 13 let a jejich rodiče. Ve středu 15. února si děti v prázdninovém programu Za hedvábím a vůní koření projdou v několika tvořivých zastaveních dávnou obchodní cestu vedoucí z dálného východu až do Evropy. Stanou se obchodníky na této cestě, vyzkouší si umlít koření, zapečetit obálku a směnit ji za drahocenný jantar. Pro návštěvníky je připraveno i občerstvení v podobě lahodného čaje.

V dalším programu nazvaném Barvy dávnověku, který je naplánován na sobotu 4. března, si děti zahrají na tamější mistry – šperkaře, mozaikáře, malíře a mistry umění tetování hennou. Vstupné na programy pro děti a rodiče je vždy pro každého jednotlivce 35 korun.

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně k výstavě nabízí také tři edukační programy pro školy s názvy: Starodávnou cestou nejen za hedvábím, Ve stopách Marca Pola a Z Evropy do Číny a zpět. Všechny jsou určeny žákům základních škol. Podrobnosti naleznou zájemci na webových stránkách muzea www.muzeum-zlin.cz v sekci Nabídka školám.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x