Rozhovor s fotografem Petrem Huserem: Nikdy jsem neposlouchal učitele

Foto: Petr HuserFoto: Petr Huser
Foto: Petr Huser
Čtení ke kávě 20. 2. 2017 | Zdroj: Linda Machová

"Nikdy jsem neposlouchal učitele, protože jsem nechtěl dopadnout jako oni."
Talentovaný fotograf ze Zlínska, Petr Huser, nebyl milovník učení se do pozdních nočních hodin. Naopak. Láska k focení byla silnější než láska k dobrým známkám. Petr se rozhodl jít proti proudu a dokázat svým učitelům, že z něj přeci jen něco bude. Dnes sice nemá čtyři vysoké školy, zato se z jeho koníčku stalo jeho povolání.

Petr Huser

Petr Huser
24letý rodák ze Zlína - Mladcové je talentovaným a úspěšným fotografem na volné noze a členem skupiny Leon.

Petře, pamatuješ si, kdy přesně jsi začal s fotografováním?

To je hodně těžká otázka, já si myslím, že na výletě na základce, na analogovém fotoaparátu, který jsem dostal od taťky. Fotil jsem zámek v Lešné, spolužáky a všechno okolo. Tak moc jsem se na ty fotky těšil, že jsem se chytře rozhodl podívat se hned v ZOO, jak to vlastně vypadá na tom filmu. Foťák jsem otevřel, film se samozřejmě zničil a všechny fotky byly fuč. To byla má první zkušenost s focením, kdy jsem nakonec paradoxně žádné fotky neměl.

Byla profese fotografa tvým vysněným povoláním už tehdy?

Ani náhodou, ani mě to nenapadlo. Chtěl jsem být dětský doktor, nicméně jsem pak zjistil, kolik je za studiem medicíny práce a učení. A tak jsem přeskočil ke grafickému designu. Při tvorbě výstupů, například plakátů, jsem zjistil, že potřebuji k jejich zpracování kvalitnější fotky. No, a protože se mi za ně nechtělo platit, začal jsem si je sám fotit... Zbytek už znáte, najednou se ze mě stal fotograf. A tím najednou myslím období asi čtyř let.

Jak na tvou vášeň do focení reagovalo okolí?

Rodiče za začátku moc nevěřili, že bych se focením mohl živit, postupem času mě začali podporovat a podporují mě dodnes. Horší to bylo na gymplu, kde jsou na studenty trochu jiné nároky, já měl ale hlavu plnou fotografování a na školu docela kašlal. Známé průpovídky učitelů, typu, že ze mě s takovými známkami nic nebude, jsem si ale nebral k srdci. Na gymplu jsem s odřenýma ušima odmaturoval a pokračoval pak v dalším studiu na umělecké škole. Teď dělám co mě baví a jsem absolutně spokojený.

Co všechno takový profesionální fotograf fotí?

Fotím převážně lidi, dále dělám produktové a reklamní fotografie, čímž se ale nijak zvlášť neprezentuji. Přes léto a sezónu pak samozřejmě svatby, maturitní tabla. Mým hobby je fotit takové, jak to říct, pohádkové a fantasy fotografie v zajímavých lokalitách. Obecně dávám přednost focení v exteriéru před focením v ateliéru. Vytvářím variace na různé filmy a příběhy a to je super, můžu se u toho kreativně vyjádřit. Slovy se to nedá moc popsat, ale ukázku najdete zde na youtube.

Co máš na povolání fotografa nejraději?

To, že každý den potkávám jiné lidi a nové výzvy. Stále se učím něčemu novému, v tom je fotografie skvělá, pořád se vyvíjí. Každý člověk by se měl učit inspirací. Já se inspiruji mnoha zahraničními fotografy, to mě posouvá dopředu. Nemám vyloženě oblíbeného fotografa, většinou spíše oblíbené fotografie, ale obecně mám rád práci ruských fotografů.

Tvá práce je zároveň Tvým koníčkem a tak by to mělo být. Má ale Petr Huser i další hobby?

Kromě fotografování miluji hudbu. Hraji v kapele, aktuálně máme novou kapelu s názvem LEON. Současně hlavně dotváříme náš brand, skládáme nové písničky. Uvidíme, jak to půjde, ale věřím tomu, že přijdou koncerty a určitě turné. Kdybych si musel vybrat mezi focením a kapelou, teď bych si vybral druhou možnost. Kapelu budujeme už dlouho, navíc se mi líbí představa, kdybych se živil hudbou a do toho bych si ve volnu něco fotil. Tak bych se určitě nikdy nedostal do stereotypu, který já opravdu nemám rád.

Můžeme někde sledovat tvou tvorbu?

Mou práci a život mých fotografií najdete na Facebook stránce Petr Huser Photography, dále na www.petrhuser.com - to je mimochodem jediné místo, kde se dají objednat mé služby. Rád vás všechny uvidím i na svém Instagramu petrhuser.photography, kde jsou fotografie, které běžně na Facebook nedávám. Někdy na jaře tohoto roku navíc plánuji výstavu svých fotografií ve Zlíně, zatím je vše ve fázi příprav a veškeré bližší informace se v pravý čas dozvíte právě na mém FB.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam