Silničáři začínají spravovat silnice, zima způsobila více výtluků než loni

Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Co se děje 17. 2. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍNSKÝ KRAJ – Více výtluků než loni přinesla letošní zima, která byla drsnější a častěji se střídaly teploty nad a pod bodem mrazu. Silničáři začínají s jejich opravami pomocí studené obalované směsi, sdělila serveru Zlin.cz mluvčí Zlínského kraje Renata Janečková.

Větší množství výtluků na silnicích než loni zaznamenali silničáři ve všech čtyřech okresech kraje, a to jak na Zlínsku, tak na Uherskohradišťsku, Kroměřížsku i Vsetínsku. Už se pouštějí do jejich oprav. „Tyto zimní opravy zpravidla nemají dlouhou trvanlivost, i když se výtluk vysuší a směs dohutní. Zastudena položený materiál se dostatečně nespojí s okolní vozovkou a má tendenci se po nějakém čase opět vydrolovat,“ uvedl provozně-technický náměstek Ředitelství silnic Zlínského kraje Radek Berecka.

Studených obalovaných směsí se už tuto zimu spotřebovalo v kraji na opravu výtluků 48 tun. „Delší životnost mají až vysprávky, které se mohou realizovat horkým materiálem poté, až začnou na jaře pracovat obalovny živičných směsí,“ dodal Berecka.

Vytváření výtluků na silnicích bývá přímo úměrné počtu mrazových cyklů. „Voda z deště nebo tajícího sněhu při kladných denních teplotách vzduchu zateče do drobných spár v povrchu starších vozovek, v noci při poklesu teploty pod nulu zmrzne, zvětší svůj objem a začne vozovky trhat,“ objasnila Janečková.

To se letos často stalo. „ Právě počasí posledních dnů se střídáním teplot pod a nad bodem mrazu tomuto procesu velmi nahrává. Odolávají mu jen nově rekonstruované nebo celoplošně obnovené vozovky, jejichž povrch ještě nebyl silničním provozem nijak narušen,“ řekl ředitel Ředitelství silnic Zlínského kraje Bronislav Malý.

Lokální opravy výtluků silnic nižších tříd zahajují silničáři po skončení období zimní údržby. Za příznivého počasí a vysokých teplot to může být ve druhé polovině března. „Začíná se na silnicích s větším dopravním významem a postupně se přechází na méně využívané komunikace,“ dodala Janečková.

 

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam