Kniha pro výtvarníky vznikala na pitevně, ve Filmovém uzlu Zlín ji pokřtí profesor Rybka

Ilustrační foto (Foto: Filmový uzel Zlín)Ilustrační foto (Foto: Filmový uzel Zlín)
Ilustrační foto (Foto: Filmový uzel Zlín)
Co se děje 20. 3. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Profesor Jaroslav Rybka pokřtí ve čtvrtek 23. března v 18 hodin ve Filmovém uzlu Zlín knihu Výtvarná anatomie. Autorem je umělec a pedagog zlínské Univerzity Tomáše Bati Radek Petříček, informoval server Zlin.cz za Filmový uzel Ondřej Carda.

Součástí akce bude beseda o lidském těle z uměleckého a lékařského pohledu. Radek Petříček bude během večera také kreslit.

"Lidské tělo je pro mě umělecké dílo. Touha po jeho dokonalém ztvárnění mě nakonec zavedla až na pitevnu, kde jsem strávil mnoho hodin kreslením a dalším studiem anatomie," řekl ke svým kresbám Radek Petříček. "Když vidíme modelku položenou na bok, tak si řekneme, že je krásná. Ale bez znalosti konstrukce pánve ji nikdy nemůžeme dobře nakreslit. I proto jsem se snažil do knihy vnést všechny své poznatky o plasticitě a mechanice těla. A těším se na besedu s panem profesorem Rybkou, který do toho jako zkušený lékař může vnést ještě jiný pohled."

Publikace Výtvarná anatomie představuje veřejnosti a studentům výtvarných škol umělecký pohled na fenomén lidského těla. Navazuje na autorovu dizertační práci a je výsledkem pětiletého výzkumu opřeného o přímé pozorování stavby lidského těla na pitevně.

Křest knihy je součástí expozice anatomických obrazů, která je až do začátku května k vidění ve třetím patře nově zrekonstruované budovy v areálu zlínských ateliérů. "O únorovou vernisáž výstavy byl velký zájem. Kromě dalších vzácných hostů nás velmi potěšila například účast rektora zlínské univerzity Petra Sáhy a vnučky Tomáše Bati Rosemarie Blyth Baťa," uvedl Zdeněk Talaš, mecenáš animované tvorby a předseda správní rady obecně prospěšné společnosti Kudlovské ateliéry, jež stojí za přestavbou objektu.

"Radek Petříček bude během čtvrteční besedy také živě kreslit. Návštěvníci tak budou mít příležitost vidět, jak jeho nádherná díla vznikala," zve Zuzana Bahulová, kurátorka výstavy a umělecká ředitelka Filmového uzlu.

Na netradiční besedu a křest knihy je vstup zdarma. Akce začíná ve čtvrtek 23. března 2017 v 18.00 hodin v kavárně Filmového uzlu Zlín v areálu filmových ateliérů.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam