Soutěž ocenila podnikatelské nápady, které možná jednou vydělají miliony

ZLÍN - Oceněním nejlepších podnikatelských záměrů vyvrcholila ve Zlíně soutěž Můj první milion. Serveru Zlin.cz to sdělila manažerka klání Zuzana Drotárová.

Do letošního jubilejního 10. ročníku se přihlásilo celkem 103 soutěžících se 73 podnikatelskými záměry. Za nejlepší porota označila vzpomínkovou knihu pro děti, kterou si sami vytvoří, koncept fitcentra speciálně určeného pro děti a jedinečného a naprosto unikátního plyšového medvídka. Mezi oceněné byly rozdány ceny za čtvrt milionu korun.

Soutěž Můj první milion pořádá Technologické inovační centrum. Tato společnost, založená Zlínským krajem a Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně, se dlouhodobě věnuje mimo jiné podpoře začínajících podnikatelů. „Letos pořádáme již 10. ročník a rostoucí čísla přihlášených jen potvrzují zvyšující se zájem o problematiku podnikání a zakládání firem. V minulých letech jsme pomohli s rozjezdem několika úspěšných projektů jako je například celorepublikově známý motivační diář Doller, retro šaty Femme Fatale Dress či kvalitní zlínská obuv Vasky,“ řekla Zuzana Drotárová.

Soutěžní projekty jsou tradičně rozděleny do dvou kategorií. Středoškolských bylo přihlášeno 25, zbytek připadá na hlavní kategorii, tedy na vysokoškoláky a veřejnost. Soutěž vždy startuje na podzim, poté následuje série workshopů, kde zájemci získají cenné informace pro sestavení podnikatelského záměru. Po prvním hodnotícím kole vzešlo 12 finálových soutěžních záměrů, jejichž autoři dostali možnost zařadit se do akceleračního programu. Dubnové druhé kolo pak rozhodlo o pomyslných medailistech. Příčku nejvyšší získal projekt Můj Ted2y od Tomáše Vančíka a Pavlíny Frdlíkové.

Tedy Přináší dětem splněný sen – mít jedinečného plyšového medvídka podle svých představ. Medvídek se skládá v 3D online aplikaci a dítě i rodič dopředu ví, jak plyšový kamarád bude vypadat. Medvídek je ručně šitý v Česku a je certifikován jako hračka. Nápad získal podporu jak u dětí, rodičů, tak pedagogických pracovníků a je připraven k rychlé realizaci.

Druhé místo získal Vojtěch Šenkýř a jeho projekt FitKid. Je to koncept fitcentra speciálně určeného pro děti. Základem je odborné vedení tréninků dětí pod dohledem fyzioterapeutů, dále pak bezpečnost a barevnost interiéru.

V kategorii středoškoláků prošlo sítem prvního kola celkem 11 záměrů. Odborníky nejvíce zaujala Tereza Nováková, ze střední školy MESIT Uherské Hradiště, která se přihlásila s projektem Cukrářská výroba Máj. Předmětem jejího podnikatelského záměru je výroba moderních i tradičních cukrářských výrobků, jejichž trvanlivost bude Tereza prodlužovat speciálním mrazícím zařízením – shokerem. Svým zákazníkům chce dodávat kvalitní, chutné, bez náhražek a dobře vypadající cukrářské výrobky. Druhé místo obsadila studentka Střední průmyslové školy Zlín Dominika Koutná s projektem Kalendář KODA. Kalendář, který ulehčí váš život. Váš čas budete trávit efektivněji a spánek bude kvalitnější. Koda je originální kalendář, který si sám zapisuje vaše budoucí aktivity. Bronz pak brala Klára Kalvosterová (SOŠ J. Sousedíka Vsetín) s nápadem Medový ráj. Tento podnikatelský záměr pochází z tradice včelařství rodiny. Zákazníkům bude Klára nabízet kvalitní včelí produkty, podle sezony jako například lipový, lesní, jarní, smíšený a šlehaný med nebo ozdobné svíčky a propolisy dle vlastní receptury.

V rámci soutěže Můj první milion jsou tradičně vyhlašovány i speciální ceny. Ve středoškolské kategorii jde o cenu za podporu podnikatelského myšlení u studentů – ta letos poputuje na SOŠ Josefa Sousedíka ve Vsetíně a v rámci 10. jubilejního ročníku se Sdružení pro rozvoj Zlínského kraje rozhodlo odměnit i nejaktivnějšího pedagoga v soutěži a cenu získala Františka Vyškovská taktéž ze SOŠ Josefa Sousedíka Vsetín.

Speciální cena TIC, kterou je kancelář v podnikatelském inkubátoru na jeden rok zdarma, získal projekt Můj Ted2y. Cenu ČSOB (poukaz v hodnotě 5 000 Kč a 5 000 Kč na služby banky) přebrala Hana Toráč s projektem NiamiMami – Praktický sortiment kojicích výrobků pro maminky, kterým záleží na odívaní a chtějí se cítit a vypadat dobře. Cenu CzechInvest (Společensky odpovědný začínající podnikatel ZK) získali Tomáš Petržela a Lucie Husárová a jejich záměr Dělámedoplen. Smyslem tohoto rodinného projektu Dělámedoplen je poskytnout pohodlí a čas rodičům a zároveň luxus při používání zdravých a ekologických látkových plen.

Soutěž Můj první milion není ani tak samostatnou akcí, jako spíše střípkem v mozaice toho, co dělá Technologické inovační centrum Zlín pro podporu podnikání mladých lidí v celém Zlínském kraji. Centrum například provozuje Klub Start-up 23, což je platforma sloužící pro setkávání, vzdělávání a sdílení informací o podnikání. Všem zájemců o vlastní podnikání je pak určen web www.inovacnipodnikani.cz. Na jednom místě tak najdou informace o podnikatelských plánech, o volbě právní formy podnikání a postup při založení živnosti i obchodní společnosti. Součástí komplexní podpory začínajících podnikatelů je pak nabídka prostor pro podnikání v režimu podnikatelského inkubátoru, virtuálního inkubátoru i co-workingu. Další informace naleznete na stránkách www.startpodnikani.cz

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x