Výstava ve Slováckém muzeu přibližuje i rekonstrukci kunovického rituálního dvojhrobu

Ilustrační foto (Foto: Slovácké muzeum)Ilustrační foto (Foto: Slovácké muzeum)
Ilustrační foto (Foto: Slovácké muzeum)
Kultura 11. 4. 2017 | Autor: Irena Frolová

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Ve Slováckém muzeu je k vidění zajímavá výstava, která mapuje práci zdejších archeologů. Mnohé jejich nálezy jsou veřejně k vidění vůbec poprvé, serveru Zlin.cz to řekl Tomáš Chrástek, vedoucí archeologického oddělení Slováckého muzea.

Výsledky práce archeologů Slováckého muzea jsou vystaveny ve velkém sále hlavní budovy ve Smetanových sadech.

Pohled do deníku archeologa, jak je výstava nazvána, začíná v roce 2008, kdy se uskutečnil archeologický výzkum v interiéru kostela Mistra Jana Husa v Uherském Brodě. "Výzkum přinesl nové poznatky o stavebním vývoji kostela a kromě ověření a zdokumentování stavu hrobky posledního zdejšího děkana Jana Trchalíka byly odkryty i pozůstatky cihlové barokní hrobky v prostoru před hlavním oltářem. Toto místo pravděpodobně bylo původní místo uložení po pohřbu děkana Jana Václava Polontia," prozradil Tomáš Chrástek.

Dalším zajímavým objevem, který je prezentován, je rituální dvojhrob, který byl nedávno odkrytý v Kunovicích. "Na dně zásobnicové jámy jsme v roce 2013 našli na vrstvě mazanice ostatky dvou jedinců. Na základě antropologického určení se jednalo o dospívajícího nebo mladého muže ve věku okolo 20 let a s největší pravděpodobností mladou ženu ve věku okolo 25 let. Okolo nich byly potom uloženy zvířecí obětiny a vyskládány fragmenty keramických nádob. Na základě keramického materiálu můžeme nález přiřadit věteřovské kultuře doby bronzové, jeho stáří je tak cca 3 500 let," doplnil Chrástek.

K vidění jsou ale i další nálezy z archeologických výzkumů v Uherském Hradišti, Nivnici, Kostelanech nad Moravou, Velehradě, Kunovicích, Ostrožské Lhotě či Ořechově. "Například v Uherském Brodě se našemu týmu podařilo odkrýt suterény vrcholně středověkých domů. Právě na schodech do jednoho z těchto suterénů byl objeven unikátní soubor středověkých hraček sestávající z keramické figurky jezdce na koni, hliněných a skleněných kuliček a miniaturních nádobek," doplnil Chrástek. Nejmladším nálezem pak jsou předměty osobní výbavy, které se dochovaly po německém vojákovi. Jeho hrob byl vyzvednut v karpatských lesích ve spolupráci s Policií České republiky. Jednotlivé nálezy na výstavě doplňuje i ukázka pracovních pomůcek, bez kterých se žádný archeolog neobejde.

 Výstava potrvá do 21. května.

 

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam