Jiří Čunek (KDU-ČSL) už není starostou Vsetína, odstoupil také ze zastupitelstva města

Starosta Jiří Čunek při podpisu rezignace (Foto: MěÚ Vsetín)Starosta Jiří Čunek při podpisu rezignace (Foto: MěÚ Vsetín)
Starosta Jiří Čunek při podpisu rezignace (Foto: MěÚ Vsetín)
Politika a ekonomika 12. 4. 2017 | Autor: Redakce

VSETÍN - Jiří Čunek (KDU-ČSL) v úterý rezignoval na post vsetínského starosty a vzdal se také mandátu zastupitele města. Splnil tak to, co avizoval po loňských krajských volbách, kdy byl zvolen hejtmanem Zlínského kraje. Čunek je kromě toho senátorem za Vsetínsko. Na květnovém sjezdu lidovců by se mohl také ucházet o funkci republikového předsedy KDU-ČSL.

Úterní zasedání zastupitelstva mělo překvapivý průběh. Nejprve totiž rezignovalo šest radních, aby je zastupitelé následně do funkcí zvolili znovu. Podle Čunka se tak koalice KDU-ČSL, hnutí ANO a STAN chtěla vyvázat z dohody s Koalicí pro otevřený Vsetín (KOV). Její tři zástupci po volbách v roce 2014 umožnili zvolení rady, neboť koalice měla v jednadvacetičlenném sboru jen deset mandátů.

Radu v úterý kromě KDU-ČSL, ANO a STAN podpořili i zastupitelé za ODS, ČSSD a KSČM, mimo tak zůstal zástupce TOP 09 a tři zastupitelé KOV. Podle Čunka tak vznikla koalice lidí, kteří chtějí pro město pracovat, proti těm, kteří jim to kazí. Jablkem sváru se stal postoj KOV k chystanému projektu rekonstrukce vsetínského nádraží.

Spolek Vsetínské fórum, které je se Stranou zelených a Piráty součástí KOV, totiž podal námitku proti vydání územního rozhodnutí. Firma Valatrans poté odstoupila od záměru vybudovat obchodní galerii před vlakovým nádražím. Podle Čunka námitka Vsetínského fóra ohrozila celý projekt. Lídr KOV Michal Berg uvedl, že Vsetínské fórum jen upozornilo na jeho nedostatky.

Zastupitelé v úterý Berga odvolali z funkce předsedy finančního výboru, nahradila ho Iveta Táborská (ODS). Karla Pavelku z KOV odvolaného z kontrolního výboru nahradil radní za ANO Jiří Kašpar. Podle Berga bude kontrolovat sám sebe. Odvolání zástupců KOV z výborů označil Berg za akt osobní msty za to, že KOV nejde Čunkovi na ruku.

Po volbě nových členů výborů rezignoval Čunek. Mandát zastupitele mu vypršel o půlnoci z úterka na středu. Dnes odpoledne složí slib jeho nástupce, ředitel obecně prospěšné společnosti Elim Vsetín Jiří Růžička (zvolen za KDU-ČSL). Podle Čunka by měl být poté zvolen i do funkce starosty. Čunek byl starostou Vsetína již v letech 1998 až 2007 a pak od prosince 2014 do dnešního dne.

Po komunálních volbách v roce 2014 má KDU-ČSL v zastupitelstvu Vsetína šest mandátů, ANO, sociální demokraté a KOV po třech, ODS a KSČM získaly po dvou křeslech a STAN i TOP 09 mají po jednom zastupiteli.

 

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam