Zlínští herci začali zkoušet inscenaci Raskolnikov

Jiří Jelínek, Raskolnikov, 1. čtená zkouška (Foto: Městské divadlo Zlín)Jiří Jelínek, Raskolnikov, 1. čtená zkouška (Foto: Městské divadlo Zlín)
Jiří Jelínek, Raskolnikov, 1. čtená zkouška (Foto: Městské divadlo Zlín)
Kultura 13. 4. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Režisér Jiří Jelínek začal s herci Městského divadla Zlín zkoušet inscenaci Raskolnikov /přešetření/. Premiéra bude v předvečer zahájení 22. ročníku divadelního festivalu Setkání Stretnutie 15. května v 19.00 hodin v šapitó za divadlem, serveru Zllin.cz to uvedla mluvčí divadla Veronika Jurčová.

Raskolnikov je divadelní hra, kterou napsal židovský dramatik a scenárista Leo Birinski podle románu Zločin a trest F. M. Dostojevského. "Řekne se Zločin a trest, Dostojevskij, Raskolnikov a každý očekává zasmušilou psychologickou sondu do duše zločince. Ale v režii Jiřího Jelínka na Raskolnikova a jeho oběti nepůjdeme jemným decentním skalpelem, ale rovnou rázně a řízně sekyrou. Naporcujeme mozek vraha. Zatneme čepel do samotné skutkové podstaty. Rozštípeme prostředí, z něhož Raskolnikov vzešel. Přešetříme příčiny a důsledky jeho činu, chcete-li zločinu. Zkrátka čeká nás pitvorná divadelní pitva s kabaretní lehkostí, lehce hořká, hořce směšná, místy tragicky trapná, místy trapně až útrpně tragická, expresivní kabaret, v němž temně vyhlížející svět porazí divadelníci smíchem," poznamenala Jurčová.

Jiří Jelínek je zlínskému publiku známý. Diváci ho znají například jako autora originální Carmen – Opery podle Fagi nebo hravé Cesty do pravěku. "Raz Hana Mikolášková a Vladimír Fekar zavolali, abych prý zas něco secvičil ve Zlíně. Řekl jsem ano a teprve potom se ptal co. Proč jsem se ptal teprve potom? Protože na Zlín mám jen to nejhezčí pomyšlení. Tím pomyšlením myslím víc lidi okolo divadla, než město, město bez kaváren. Tak budeme zkoušet," svěřil se režisér.

V Raskolnikovi se představí Marie Vančurová, Zdeněk Julina a Pavel Vacek. Po skončení festivalu Setkání Stretnutie 2017 zůstane Raskolnikov na repertoáru divadelního klubu Dílna.

 

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam