Muzeum Kroměřížska vystavuje práce klientů psychiatrické nemocnice

foto: muzeum KMfoto: muzeum KM
foto: muzeum KM
Kultura 14. 4. 2017 | Autor: Redakce

KROMĚŔÍŽ - Muzeum Kroměřížska vystavuje práce klientů Psychiatrické nemocnice v Kroměříži. Vytvořili je v ateliéru arteterapie Emilie Rudolfové, která je také kurátorkou výstavy nazvané Umění je stav duše. Psychicky nemocní lidé poprvé v muzeu vystavovali v roce 1997. Od té doby se výstava koná každé dva roky, letošní ročník je tak již jedenáctý.

Arteterapie umožňuje nemocnému mlčky, štětcem, pastelkou nebo jiným výtvarným prostředkem, vyjádřit jeho trápení, uvědomit si chyby a podívat se jinak na svůj život. Výtvarné umění je tak prostředkem poznání a možné změny lidské psychiky. Muzeum vystavuje více než stovku maleb a kreseb vytvořených v rámci terapie.

"Klienti, kteří se pustí do arteterapeutické spolupráce, mohou dojít k silné a hluboké zpovědi, zároveň úlevy, a mohou tak dosáhnout celkové úzdravy. Pojmenují potíže a problémy. Problémy řeší a potíže se zmírní nebo vymizí," napsala v úvodním slově v katalogu k výstavě Rudolfová.

Arteterapii se věnuje již třiatřicet let, ateliér v kroměřížské léčebně má déle než dvě desetiletí. Za tu dobu jím prošly stovky klientů, lidí nejrůznějších profesí a s různými problémy. Často jde i o lidi závislé na alkoholu nebo lécích, případně o nemocné, kteří poškozují sami sebe. Výstava v muzeu potrvá do 21. května.

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam