Tři muži obžalovaní v kauze metanol stanou po více než roce opět před zlínským okresním soudem

Budova zlínského krajského soudu (Foto: Zlin.cz)Budova zlínského krajského soudu (Foto: Zlin.cz)
Budova zlínského krajského soudu (Foto: Zlin.cz)
Co se děje 18. 4. 2017 | Autor: Redakce

ZLÍN - Tři muži obžalovaní v kauze metanol stanou po více než roce opět před zlínským okresním soudem. Zdeněk Kopl z Vizovic, Daniel Rafaj ze Zádveřic-Rakové a Petr Veselý z Uherského Brodu patří k jednatřiceti lidem, na které státní zástupce podal obžalobu na začátku roku 2014 v takzvané hlavní větvi případu, který stál v celé České republice život asi pět desítek lidí.

Podle obžaloby Kopl převzal na sklonku léta roku 2012 od hlavního distributora otrávené směsi Jiřího Vaculy zhruba 2200 litrů smíchaného metanolu a etanolu. Kriminalistům se nepodařilo zjistit, co Kopl s touto tekutinou udělal. Státní zástupce ho tak neviní z poškození zdraví konzumentů, Koplovi za ohrožování zdraví závadnými potravinami hrozí jen nejvýše dva roky vězení. Obžalovaný vinu odmítá.

Ze stejného trestného činu jsou obžalováni i další dva muži. Rafaj podle státního zástupce na přelomu srpna a září 2012 vyrobil ze směsi obsahující metanol nejméně 360 litrů slivovice. Poté ji údajně prodal nebo daroval neznámému počtu lidí. Pět osob podle obžaloby po vypití tohoto nápoje utrpělo těžkou újmu na zdraví. Rafaj přiznal, že nelegální alkohol prodával. Hrozí mu tři až deset let vězení.

Stejně vysoký trest může soud uložit i Veselému, který od Rafaje slivovici odebíral. Podle obžaloby převzal v září roku 2012 asi 120 litrů. Slivovici poté nabízel na internetu i přes jiné inzeráty a několik zákazníků si ji koupilo. Dva z nich podle státního žalobce po konzumaci také utrpěli těžkou újmu na zdraví. Veselý se hájí tím, že kupoval slivovici z legální pálenice, kterou Rafaj provozoval, a že tak nemohl vědět o její zdravotní závadnosti.

Zatímco ostatní z původně 31 obžalovaných v hlavní větvi kauzy metanol se již dočkali pravomocných rozsudků včetně doživotí pro míchače směsi, Kopl, Rafaj a Veselý dosud nevyslechli ani jeden rozsudek okresního soudu. Jednání narušují různé komplikace, opakované změny v soudním senátu, úmrtí obhájce nebo průtahy spojené se znaleckým posudkem. Naposledy se jednalo loni v dubnu, hlavní líčení pokračuje 3. května. Věc začne projednávat opět nový senát. Minimálně některé důkazy se tak mohou opakovat, pokud na tom obžalovaní budou trvat.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam