Kostel na hradišťském náměstí se dočká nového vzhledu

kostel sv. Františka Xaverského (Foto: MěÚ Uherské Hradiště)kostel sv. Františka Xaverského (Foto: MěÚ Uherské Hradiště)
kostel sv. Františka Xaverského (Foto: MěÚ Uherské Hradiště)
Co se děje 20. 4. 2017 | Autor: Irena Frolová

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Jedna z nejznámějších památek v Uherském Hradišti, kostel sv. Františka Xaverského na Masarykově náměstí, se po letech dočká obnovy svého vzhledu. Server Zlin.cz o tom informoval mluvčí města Jan Pášma.

Přes to, že památka je majetkem církve, na obnově pláště budovy se bude významně podílet i radnice. Práce si vyžádají náklady přes 6,6 milionu korun, město přispěje takřka třemi miliony. 

"Kostel sv. Františka Xaverského je jednou z nejcennějších architektonických, historických a uměleckých památek města, a proto jeho nedobrý vnější stav vnímáme velmi citlivě," nechal se slyšet starosta města Stanislav Blaha.

Obnova vnějšího vzhledu kostela sv. Františka Xaverského trvá postupně od roku 2012, kdy byly restaurovány dvě z pěti soch na fasádě, další přišly na řadu v roce 2015. V loňském roce byla sochařská výzdoba fasády dokončena restaurováním sousoší sv. Františka Xaverského situovaného v nejvyšší pozici. Kromě toho došlo také na restaurování trojice vstupních dveří a kamenných vstupních portálů. Doposud město přesměrovalo do obnovy fasády z dotace Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón získané z Ministerstva kultury ČR více než dva miliony korun. Obnoveny budou mimo jiné štukové prvky, repasována okna, restaurován ciferník věžních hodin. Starosta deklaruje, že zájem města na obnově památky je značný. "Nemůžeme to brát tak, že kostel není naším majetkem, a proto od něj dáme ruce pryč. Naopak, je to dominantní, historicky velmi cenná památka a my musíme udělat vše, abychom na ni mohli být pyšní," podtrhl.

Zastupitelstvo města schválilo na obnovu kostela poskytnutí celé částky státní dotace z Programu regenerace městských památkových zón - 1,81 milionu a další jeden milion korun z rozpočtu města. Pravidla pro poskytování státní dotace zavazují město v k povinnému desetiprocentnímu podílu na celkovém rozpočtu, v tomto případě jde o příspěvek 15 procent.

 

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam