Krajský soud zřejmě brzy rozhodne největší drogovou kauzu ve Zlínském kraji

ZLÍN - Krajský soud zřejmě brzy uzavře pravděpodobně největší drogovou kauzu, kterou se dosud zabývali policisté ve Zlínském kraji. Jedenáct lidí podle obžaloby vyrábělo a prodávalo pervitin, jehož mohli vyrobit celkem téměř 40 kilogramů. Závěrečné návrhy státního zástupce i obhajoby by mohly zaznít na dalším jednání 31. května. Deseti lidem hrozí až osmnáctiletý trest, poslednímu až deset let za mřížemi.

Podle obžaloby skupina vyrobila nejméně 1,5 kilogramu pervitinu. Kriminalistický ústav ale dospěl k závěru, že z množství chemikálií a laboratorního skla potřebných na výrobu pervitinu, které obžalovaní koupili, mohli vyrobit zhruba 39 kilogramů drogy. Za její prodej si pak mohli přilepšit asi o 40 milionů korun. Podle státního zástupce skupina drogu vyráběla v domech v Polešovicích a Nedakonicích na Slovácku. Pervitin končil u zákazníků v Praze, Jihomoravském i v domovském Zlínském kraji.

Podle obžaloby vše řídil Jaroslav Pešek z Polešovic, který si údajně začal potřebné vybavení pro výrobu pervitinu pořizovat už v roce 2011. Činnost skupiny byla policií odhalena na konci roku 2014. Pešek u soudu tvrdil, že hlavou skupiny nebyl. Většinu vyrobeného pervitinu měl prý pro svoji potřebu. Podle obžaloby se na zajišťování léků, výrobě či prodeji drogy podíleli i Petr Bartoš, Karel Pančocha, Roman Sedláček, Michal Šurmánek, Tomáš Vaculín, Radek Vanďurka, Petra Veselá, Jan Vondráček a Michal Zalubil.

Veselá s Vaculínem pomohli policii s objasněním trestné činnosti skupiny, státní zástupce je proto označil jako spolupracující obviněné. Poslední ze skupiny, Tomáš Volf, podle obžaloby pro Peška pěstoval v domě ve Zlechově na Slovácku konopí, z něhož skupina poté vyráběla marihuanu. Volfovi hrozí nejnižší, v krajním případě až desetiletý trest.

Policie uvedla, že šéf gangu měl nastavena vnitřní pravidla, která museli dealeři dodržovat. Drogu nesměli prodávat mladistvým osobám, měli zakázáno pervitin ředit a nemohli prodávat pervitin jiného výrobce. Léky potřebné k výrobě pervitinu vozili z Polska, další chemické látky nakupovali v Uherském Hradišti a Brně. Dovozu léčiv se Pešek účastnil společně s dalšími členy gangu. Jezdili vždy dvěma vozidly. Osádka prvního auta měla za úkol monitor policejních hlídek, ve druhém voze pak byly naloženy léky.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x