O elektronické žádosti o kotlíkové dotace byl enormní zájem

Foto: Jiří BalátFoto: Jiří Balát
Foto: Jiří Balát
Co se děje 20. 4. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - O kotlíkové dotace si zájemci mohli vůbec poprvé požádat pouze elektronickou cestou a zájem byl obrovský. Za prvních 10 minut evidoval systém už 1 018 žádostí, server Zlin.cz o tom informovala mluvčí kraje Renata Janečková.

Peníze určené na tuto výzvu byly vyčerpány do deseti minut od spuštění systému. Přišlo celkem 1 018 žádostí za 127,5 milionu korun. Žádosti o dotace byly asi čtyřikrát vyšší než 34,5 milionu korun, které má kraj k dispozici. Z toho důvodu byl příjem žádostí po půlhodině ukončen.

"Počítali jsme s velkou zátěží, proto jsme museli systémy dobře otestovat. Vše jsme připravovali už od začátku února. Provedli jsme přes 35 000 zaslání formulářů v testovacím režimu. Odpracovali jsme na tom opravdu spousty hodin. Proto jsem velmi rád, že vše proběhlo v pohodě," řekl Pavel Kopecký z oddělní informatiky Krajského úřadu Zlínského kraje. "Systém byl připraven opravdu velmi kvalitně. Lidé, kteří poslali elektronickou žádost, dostali i zpětnou informaci, že jejich žádost byla přijata úspěšně," doplnil Jan Pijáček, radní Zlínského kraje, který má dotace na starosti.

Novinkou bylo tentokrát to, že žádosti bylo možné podávat pouze elektronicky. "My jsme se dohodli s hejtmanem, že žijeme ve 21. století, a proto přejdeme k této formě podávání žádostí. Má to i tu výhodu, že se nikdo nemůže předbíhat. Takže já jsem velmi spokojen," doplnil Pijáček.

V první letošní vlně kotlíkových dotací bude ve Zlínském kraji rozděleno 34,5 milionu korun, které jsou určeny na výměnu kotlů za kotle na obnovitelné zdroje. "Teď se opravdu jednalo o zatěžkávací zkoušku. Rozdělovali jsme v uvozovkách pouze 34,5 milionu korun. Na podzim nás čeká mnohem větší výzva, kdy budeme rozdělovat 155 milionů korun. Staré neekologické kotle bude možné vyměnit za nové ekologické, včetně kotlů plynových a kombinovaných, takže tady očekáváme opravdu velký zájem," dodal Martin Kobzáň, vedoucí Odboru řízení dotačních programů.

Každý, kdo poslal elektronickou žádost, má teď 10 dní na to, aby ji odevzdal i v písemné podobě, která bude obsahovat všechny povinné přílohy. "My teď budeme přijaté žádosti kontrolovat. Předpokládáme, že budeme moct uspokojit přibližně 270 žádostí," upřesnil Kobzáň. Neuspokojení žadatelé pak budou mít příležitost žádat o kotlíkovou dotaci zase na podzim. Datum vyhlášení této výzvy bude včas upřesněno.

Peníze na kotlíkové dotace poskytuje Evropská unie prostřednictvím Ministerstva životního prostředí.

 

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam