Za sběr škodlivého hmyzu benefity. Třeba výlet k moři

Mandelinka bramborová (Foto: wikimedia-Scott Bauer, USDA ARS)Mandelinka bramborová (Foto: wikimedia-Scott Bauer, USDA ARS)
Mandelinka bramborová (Foto: wikimedia-Scott Bauer, USDA ARS)
Jana Pravdová 20. 4. 2017 | Zdroj: Jana Pravdová

ZLÍNSKÝ KRAJ - Poslední záchvěvy zimy přejdou a nastane opravdové jaro. Na Slovácku, na Hané i na Valašsku se díky mrazům sice podařilo poněkud snížit bujnost hmyzí populace, je ale jisté, že brouci všeho druhu letos více než kdy jindy ohrozí úrodu. Postřiky už jsou neúčinné, nezabírají a pomoci může jen a jen lidský faktor.

Střevlíci, chrousti, mandelinky, mšice, kloši a mnoho dalších druhů parazitů teď obléhají pučící a kvetoucí sady, stejně jako rašící obilí, kvetoucí řepku, jabloně, švestky i spoustu dalších plodin. Je prý nejvyšší čas vyhlásit ničitelům válku.

"Voláme do akce všechny, kterým není osud příští úrody lhostejný, hmyzu zmar," vyzývá k boji krajský koordinátor akce "Brouk out" Edvard Lišaj. Jen Zlínský kraj obdržel od státního fondu ozdravění přírody dvě miliardy korun, které rozdělí mezi sběrače.

"Pro každého, kdo nám pomůže sbírat nebezpečnou havěť do speciálních zásobníků, máme připravenu celodenní stravu a podle počtu odchycených brouků odměnu v hodinové mzdě od šesti set korun výše," nastiňuje Lišaj velmi nadstandardní podmínky.

Jde mimo jiné o vynikající pobídku pro bezdomovce už v tom směru, že se chystá stoprocentní zdražení krabicového vína.

"Jdu do toho, sice jsem od revoluce nepracoval a neumýval se, ale tohle stojí zato," sdělil muž bez přístřeší zvaný okolím Mýval.

Vítáni jsou do brigádnických řad studenti středních i vysokých škol. Těm bude působení v sadech a na polích započteno do systému známkování. Prokáže-li se student potvrzením, že absolvoval sběr nebezpečného hmyzu alespoň v týdenním cyklu, automaticky se mu ruší nejhorší dosažená známka na vysvědčení či při zkouškách.

Akce potrvá podle vegetačního období asi do poloviny června, nejpilnější si přijdou nejen na velmi slušné výplaty ale organizátoři připravili také slosovací akci pro účastníky, na úspěšné čekají například zájezdy k moři.

 

O autorovi

Jana Pravdová

Mystifikátorka tělem i duší, které není žádná pravda svatá.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam