Čaniga a spol. se odvolali proti trestům za daňový únik Likérky Drak

Budova zlínského krajského soudu (Foto: Zlin.cz)Budova zlínského krajského soudu (Foto: Zlin.cz)
Budova zlínského krajského soudu (Foto: Zlin.cz)
Co se děje 21. 4. 2017 | Autor: Redakce

ZLÍN - Majitel Likérky Drak Pavel Čaniga se odvolal proti trestu 11,5 roku vězení za více než miliardový daňový únik, který podle obžaloby vznikl jeho činností v Likérce Drak. S desetiletým trestem nesouhlasí ani distributor nelegálního alkoholu Robert Sedlařík, odvolání podali také čtyři obchodní zástupci, které zlínský krajský soud poslal v únoru za mříže na dva až čtyři roky. Naopak vyšší tresty žádá v odvolání státní zástupce. Kauzu tak projedná Vrchní soud v Olomouci.

Čaniga se u soudu k trestné činnosti přiznal. Nesouhlasí ale s množstvím nelegálního alkoholu, které podle státního zástupce likérka vyrobila a z něhož žalobce odvodil způsobenou škodu na 1,29 miliardy korun. Podle Čanigy se alkohol s etiketou Likérky Drak vyráběl i jinde. Sedlařík byl jednatelem distribuční firmy Verdana, o prodej výrobků Likérky Drak se před ním starala firma Nápoje Cyrano. Případ jejího bývalého jednatele Dominika Nagyho soud rozhodl samostatně až v březnu. Nagy dostal osm let, zatím mu neuplynula lhůta pro podání odvolání.

Obchodní zástupce Ladislav Kováč dostal u zlínského soudu čtyři roky, Michal Rozumek tři roky, Pavel Rybář 2,5 roku a Tomáš Dreksler dva roky. Žalobce pro ně žádal vyšší tresty, stejně tak i pro Čanigu, Sedlaříka a Nagyho. Obchodním zástupcům hrozí až deset let, Čaniga, Sedlařík a Nagy mohou za krácení daně ve prospěch organizované zločinecké skupiny dostat až 13 let a čtyři měsíce. Jejich obhájci navrhovali nižší tresty, právníci obchodních zástupců zproštění viny nebo podmíněné tresty.

Faktickým vlastníkem Likérky Drak byl zlínský podnikatel Radek Březina. Muž označovaný jako hlava lihové mafie stát údajně na daních obral nejméně o 6,39 miliardy korun. Jen v Likérce Drak se podle státního zástupce zpracovalo nejméně pět milionů litrů nelegálního lihu. Radek Březina byl olomouckým krajským soudem zatím nepravomocně odsouzen ke 13 letům vězení. Za mříže soud poslal i jeho další kumpány včetně bratra Tomáše, jemuž jako spolupracujícímu obviněnému uložil čtyřletý trest. Po odvolání většiny obžalovaných i státního zástupce je věc u vrchního soudu.

Likérka Drak byla v roce 2012 spojována i metanolovou kauzou. Na lahvích s otrávenými lihovinami se totiž objevila její etiketa. Podle Čanigy se jednalo o padělky. Ve zlínském skladu Verdany ale byly nalezeny výrobky s metanolem. Byly označené etiketou Likérky Drak, která je ale nevyrobila. Sedlaříka poté soud za daňový únik a podíl na kauze metanol poslal za mříže na 5,5 roku. Zlínský soud mu v únoru ukládal desetiletý trest souhrnně i za tyto skutky.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam