Zlíňané opět pomohli školákům v Gambii, poslali jim 144 bicyklů

Ilustrační foto (Foto: ZK)Ilustrační foto (Foto: ZK)
Ilustrační foto (Foto: ZK)
Co se děje 23. 4. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN – Třiaosmdesát kol na náměstí Míru, 61 na Jižních Svazích. Celkem 144 kol – a k nim osm cyklistických helem – to všechno darovali lidé ve Zlíně v rámci dalšího ročníku akce Kola pro Afriku, který byl součástí programu Dne Země. Server Zlin.cz o tom informoval mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák.

"Všem dárcům děkujeme, i přes velmi chladné počasí přišli podpořit dobrou věc. Bicykly budou předány obecně prospěšné společnosti Kola pro Afriku, která zajistí jejich opravu, převoz a předání dětem v Gambii. Zároveň je vyškolí v základech jejich údržby," sdělil radní Josef Novák, který projekt dlouhodobě podporuje.

"Spousta lidí přicházela téměř s ostychem, zda vůbec mohou darovat kola, která jsou ve špatném stavu, jsou nepojízdná, zastaralá, ba i historická. Ale sbírka nemá žádná omezení, co se funkčnosti kol týče, mohou být v jakémkoliv stavu. Jedni dárci dokonce přivezli prastará kola právě snesená z půdy, na kterých se učily jezdit celé generace jejich předků," prozradila Magdaléna Vandíková z oddělení koordinace projektů magistrátu.

O největší překvapení se však postarali žáci ze základní školy Okružní, kteří najednou přivezli téměř dvacítku kol. Ve Zlíně se určitě jedná o rekordní počet kol darovaných od jedné organizace.

Darovaná kola pomáhají dětem v Gambii dostat se do škol na vyučování, většina z nich totiž od nich bydlí daleko. "Běžně musí pěšky chodit do škol i tři hodiny. Na kolech se tento čas pochopitelně výrazně zkrátí," konstatoval Martin Habuda, cyklo-koordinátor zlínské radnice, která se podílí na organizaci akce.

Darování kol pro školáky v africké Gambii už má ve Zlíně tradici. A také velký ohlas. Třeba v roce 2015 Zlíňané věnovali během jediného dne 329 bicyklů a velmi pravděpodobně vytvořili celorepublikový rekord v této iniciativě.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam