Literární jaro odstaruje ve Zlíně Jáchym Topol

Jáchym Topol (Foto: 14|15 Baťův institut)Jáchym Topol (Foto: 14|15 Baťův institut)
Jáchym Topol (Foto: 14|15 Baťův institut)
Kultura 24. 4. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Festival Literární jaro zahájí v pondělí 24.  dubna autorským čtením český básník, prozaik, hudebník a žurnalista Jáchym Topol. Serveru Zlin.cz to uvedla projektová manažerka Krajské knihovny Františka Bartoše Ludmila Plačková.

Jáchym Topol začne posluchačům předčítat příběhy severoamerických Indiánů z knihy Trnová dívka v 17.00 hodin. O hudební doprovod se postará mladá muzikantka ze Zlína Eliška Lajdová.

Druhý festivalový večer (25. dubna v 17.00 hodin) bude patřit spisovateli, redaktoru a překladateli Miloši Urbanovi. S sebou přiveze svou nejnovější knihu, milostnou novelu o prokletí doby, kdy se každý může stát fotografem a udělat alespoň jednu dobrou fotku s názvem Závěrka aneb Ztížená možnost happy-endu. Knihu ilustroval vlastními fotografiemi. Hudební předěly budou pod taktovkou pianisty Jaroslava Derky.

Literární jaro každoročně věnuje pořad také dětem. Pod vedením spisovatelky, scénáristky a lektorky Kláry Smolíkové si žáci z prvního stupně základní školy vyzkouší, jak se tvoří komiksy (27. dubna v 8.30 hodin).

"Novinkou tohoto ročníku je filmový večer (27. dubna v 18.00 hodin). Ve spolupráci s Goethe-Institutem budeme promítat film německo-rakousko-rumunské koprodukce Toni Erdmann, který měl premiéru 14. května 2016 na festivalu v Cannes," doplnila Ludmila Plačková.

Druhý festivalový týden se bude věnovat odbornému tématu Význam redakční a nakladatelské práce. Panelové diskuze (3. května v 10.00 hodin) se zúčastní zástupci nakladatelství Kniha Zlín, Archa a Host – Marek Turňa, Pavel Jungmann a Martin Stöhr. V ten samý den v 17.00 hodin pak bude představena sbírka básní zlínského básníka Stanislava Špačka.

Další novinkou festivalu bude čtení v parku (4. května v 17.00 hodin) s Martinem Pášmou a knihovníky. Poslední festivalový večer je věnován scénickému čtení v podání Lukáše Hejlíka a Alana Novotného (5. května v 18.00 hodin).

V pořadí 8. ročník Literárního jara Zlín 2017 navazuje na tradici literárně zaměřených festivalů Literární květen a L!TERRA, které se ve Zlíně konají již řadu let. Jednotlivé přednášky a besedy budou věnovány mimo jiné německé literatuře a významu redakční a nakladatelské práce. Hlavním organizátorem festivalu je Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně a odborným garantem projektu je spisovatel Antonín Bajaja.

 

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam