Vrazi seniora ze Slopného se u krajského soudu pokoušejí o obnovu procesu

ZLÍN - Vrazi seniora ze Slopného, Slovák Maroš Straňák a Čech David Šimon, se u zlínského krajského soudu pokoušejí o obnovu procesu. Podle pravomocného rozsudku sedmasedmdesátiletého muže ubili v jeho domě v září roku 2011. Soud Straňáka poslal za mříže na 24,5 roku a Šimona na 20,5 roku. Oba muži vinu odmítají. Zlínský soud dnešní jednání o povolení případné obnovy řízení kvůli pořízení dalších důkazů odročil.

Podle obžaloby mladí muži seniora bili po celém těle, kopali do něj a škrtili ho. Navíc mu kovovým předmětem zasadili asi tři desítky ran do hlavy. Napadený vážným zraněním na místě podlehl. Soudy vraždu označily za surovou a brutální. Pachatelé si z domu odnesli asi 3000 korun a šperky v hodnotě asi 14.000 korun. Vyšetřování případu vážně zkomplikovalo to, že se na násilnou smrt seniora přišlo pozdě.

Zemřelého totiž našli příbuzní. Mysleli si, že důchodce spadl a zranil se sám. Na násilné úmrtí navíc neupozornila ani přivolaná lékařka záchranné služby. Policii tak až po několika dnech kontaktovali lékaři, kteří prováděli pitvu. Místo činu již ale v té době rodina uklidila. Kriminalistům se přesto podařilo zajistit řadu pachových stop, které se staly jedním z důkazů.

Přestože se pachové stopy obžalovaných našly na místě činu i na těle zavražděného, samy o sobě by však jako nepřímý důkaz k odsouzení nestačily. V srpnu 2013 proto krajský soud Šimona se Straňákem viny zprostil. Po odvolání státního zástupce však olomoucký vrchní soud věc vrátil do Zlína k doplnění důkazů.

V lednu 2014 se situace zásadně změnila, když u soudu vypovídal muž, který byl se Straňákem ve vazební věznici. Slovák se mu prý s činem svěřil a svého komplice označil za tipaře. Podobně vypovídal i další vězeň. Zlínský soud poté uložil Straňákovi 25 a Šimonovi 21 let. Vrchní soud rozsudek podruhé zrušil, aby po dalším shodném rozhodnutí krajského soudu nakonec v červnu 2014 snížil oběma mužům tresty o půl roku na stávajících 24,5 a 20,5 roku.

Osmadvacetiletý Straňák a pětadvacetiletý Šimon podali ještě dovolání k Nejvyššímu soudu, který jej ale odmítl. Straňákovu stížnost poté zamítl Ústavní soud. Oba muži přesto nadále vinu odmítají. Obhajoba zpochybňovala kvalitu i zákonný postup při manipulaci s pachovými stopami a také věrohodnost Straňákových spoluvězňů, svědků, jimž se údajně s vraždou seniora svěřil. Šimon pro obnovu řízení nově předložil svou komunikaci na facebooku, která podle něj dokazuje, že v čase vraždy nemohl být v domě ve Slopném.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x