Okresní soud po dlouhé pauze opět projednává zlínskou část metanolové kauzy

Budova zlínského krajského soudu (Foto: Zlin.cz)Budova zlínského krajského soudu (Foto: Zlin.cz)
Budova zlínského krajského soudu (Foto: Zlin.cz)
Co se děje 3. 5. 2017 | Autor: Redakce

ZLÍN - Okresní soud ve Zlíně dnes po více než roční přestávce opět projednává takzvanou zlínskou větev metanolové kauzy. Penzista Zdeněk Kopl z Vizovic, podle obžaloby převzal na přelomu srpna a září 2012 od hlavního distributora otrávené směsi 2200 litrů tohoto alkoholu, Daniel Rafaj ze Zádveřic-Rakové a Petr Veselý z Uherského Brodu podle státní zástupkyně, dodali metanolem otrávené lihoviny spotřebitelům. Kopl vinu odmítá, zbylí dva muži ji přiznali s tím, že nevěděli, že alkohol byl otráven.

Směs, která připravila o život pět desítek lidí, namíchali Rudolf Fian a Tomáš Křepela, kteří si již odpykávají doživotní tresty. Na patnáct let poslal soud za mříže hlavního distributora Jiřího Vaculu. Právě od něj měl devětašedesátiletý Kopl alkohol převzít zmíněné množství směsi. Koplovi hrozí jen dva roky vězení, obžaloba mu neklade za vinu poškození zdraví spotřebitelů. Není totiž známo, kde směs skončila. Kopl její převzetí odmítá. S alkoholem prý nikdy neobchodoval.

Obchody s alkoholem na rozdíl od něj přiznal osmačtyřicetiletý Rafaj. Podle obžaloby použil směs s metanolem k výrobě nejméně 360 litrů slivovice. V září roku 2012 ji podle státní zástupkyně prodal nebo daroval neznámému počtu lidí, z nichž pět utrpělo těžkou újmu na zdraví. Rafaj to doznal, zákazníky ale prý poškodit nechtěl. Odmítl také, že by věděl, že lihoviny obsahovaly metanol. Nevěděl to údajně ani jeho zákazník, sedmatřicetiletý Veselý.

Veselý v září od Rafaje koupil asi 120 litrů slivovice, kterou dále prodával. Podle obžaloby tak způsobil těžkou újmu na zdraví dvěma lidem. Veselý také vinu přiznal. Domníval se prý ale, že kupuje slivovici z legální pálenice. Rafajovi i Veselému hrozí tři až deset let vězení. Stejně jako Kopl jsou, obžalováni z ohrožování zdraví závadnými potravinami.

Soud začal případ projednávat 1. září 2014. Všichni tři muži byli původně mezi 31 lidmi, na které v lednu 2014 podal státní zástupce obžalobu v hlavní větvi kauzy. Krajský soud ale méně závažné případy poslal soudům okresním. Většinu kauz ze zmiňované jednatřicítky již soudy projednaly, zlínský okresní ještě nevynesl ani jeden rozsudek. Věc brzdí například opakované změny senátu. Případ dnes začal projednávat nový předseda senátu, který četl a i ve čtvrtek bude číst protokoly z dosavadních hlavních líčení.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam