Na kroměřížské záchytce skončilo loni přes 1 400 opilců, výjimkou nebyly ani ženy

KROMĚŘÍŽ - V loňském roce evidovala kroměřížská záchytka celkem 1 423 opilců, z toho bylo 225 žen. Vytíženost zařízení byla kolem 60 procent, serveru Zlin.cz to uvedla mluvčí Kroměřížské nemocnice Veronika Hollerová.

Podle vedoucího záchytky Martin Kuhna přibylo mladistvých a také klientů pod vlivem drog. Mnozí opilci se na záchytku dostanou i opakovaně a mezi kuriózní případy patří takzvané známé firmy – osoby, které policie přiváží i několikrát do měsíce. Někteří byli během uplynulých dvou let ošetřeni až šedesátkrát. Ke dveřím záchytky někdy dokonce přicházejí i sami.

V současné době má kroměřížská záchytka k dispozici sedm míst ve čtyřech pokojích, z toho tři jsou určeny pro dvě osoby a jeden pro pobyt  jednoho člověka. Rozdělení pro muže a ženy předem nelze stanovit. „Cena za jednu noc strávenou na protialkoholní záchytné stanici v Kroměříži oproti loňskému roku mírně vzrostla. Důvodem byl nárůst nákladů, spojených s ošetřením klientů. Pro rok 2017 byla stanovena cena 1 050 korun, oproti původním 850 korunám,“ upřesnil Kuhn.

Loňský rok stál Kroměřížskou nemocnici provoz záchytky 7,7 milionu korun. Na provoz každoročně přispívá Zlínský kraj. „Záchytku historicky provází i dluhy. Jsou způsobeny neuhrazenými pohledávkami klientů,“ podotkla mluvčí nemocnice. Za celou dobu provozování stanice od ledna 2004 jsou pohledávky za klienty v celkové výši 34 milionů korun, z toho 32 milionů jsou nedobytné odepsané pohledávky z minulých let. „Pohledávky, se kterými intenzivně pracujeme, nejsou starší dvou let a aktuálně činí 2,5 milionu korun,“ doplnila ředitelka Kroměřížské nemocnice Lenka Merganthalová. Dodala, že jen asi 30 procent ošetřených klientů záchytky zaplatí. Poplatek za noc strávenou na záchytce obvykle uhradí náhodní klienti, kteří se na stanici ocitají třeba jen jedenkrát – nechtějí mít dluhy a často se za to stydí.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x