Zlínský zámek představí tvorbu oskarového výtvarníka Theodora Pištěka

Ilustrační foto (Foto: Zlín Film Festival)Ilustrační foto (Foto: Zlín Film Festival)
Ilustrační foto (Foto: Zlín Film Festival)
Kultura 17. 5. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Galerie na zlínském zámku uvede v pátek 19. května výstavu obrazů uznávaného malíře a kostýmního výtvarníka Theodora Pištěka. Sám autor pak povede i jednu komentovanou prohlídku, serveru Zlin.cz to sdělila za zlínský zámek Kateřina Martykánová.

Držitel Oscara, Césara, Českého lva i dalších významných cen osobně dorazí do Zlína 1. června, aby vedl komentovanou prohlídku výstavy a o den později převzal na Zlín Film Festivalu ocenění Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti. Jeho tvorbu znají malí diváci díky seriálům a filmům (Tři oříšky pro Popelku, Marketa Lazarová, Postřižiny, Arabela, Návštěvníci). Pro filmaře totiž Pištěk tvořil kostýmy. Za kostýmy k filmu Amadeus získal tento světově uznávaný umělec Oscara, za kostýmy k snímku Valmont převzal francouzského Césara a za dlouhodobý přínos českému filmu obdržel Českého lva.

Filmové kostýmy jsou ovšem jen jednou z částí Pištěkova uměleckého záběru. Zlínská retrospektivní výstava představí Theodora Pištěka jako jednoho z nejvýznamnějších současných českých malířů. Nejznámějšími jeho díly jsou fotorealistické obrazy. "Charakteristickým se pro něj stal svět automobilových závodů, které dokázal zachytit v sugestivních detailech. V jeho obrazech cítíme rovněž obdiv ke klasickým etapám evropského malířství. Láká ho vícevrstevnaté vizuální vyprávění s množstvím různých odkazů k umění i okolnímu světu," popsal Pištěkovu tvorbu kurátor výstavy Martin Dostál.

Jedním z klíčových témat je také svět filmu a jeho hra na fikci a skutečnost. "Šálení smyslů, kterými nás svět obklopuje, jeho krása i pomíjivost, prostupnost detailů a celku, zkoumání pravosti i pravdy, to jsou nosné prvky Pištěkova díla. Jdou z obrazů do filmu a do reálného života i naopak. A generují nekonečno Pištěkových obrazů, které nám mimo jiné kladou otázky po smyslu života a po smyslu umění, které v něm má nezastupitelné místo," doplnil Dostál. Expozice obsahuje díla zapůjčená od soukromých sběratelů, významných galerií v ČR i přímo od samotného Theodora Pištěka a řadí se tak k největším přehlídkám jeho díla vůbec.

Výstava bude otevřena v Galerii Václava Chada v prvním poschodí zlínského zámku v pátek 19. května v 17.00 hodin v rámci Muzejní a galerijní noci. Poté bude přístupná až do 18. srpna, vždy od úterý do pátku od 14.00 do 17.00 hodin nebo podle individuální domluvy. Setkání s autorem a jím vedená komentovaná prohlídka se uskuteční ve čtvrtek 1. června v 17.00 hodin.

Výstava je součástí doprovodného programu 57. ročníku Zlín Film Festivalu, který se letos koná od 26. května do 3. června. Na závěrečném slavnostním ceremoniálu bude Theodoru Pištěkovi předáno ocenění Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti. Po dobu trvání festivalu bude výstava otevřena denně od 10.00 do 17.00 hodin.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam