Chropyně se bude pyšnit sochou legendami opředeného krále Ječmínka

Socha bude vytvořena na Hanáckých slavnostech (Foto: MěÚ Chropyně)Socha bude vytvořena na Hanáckých slavnostech (Foto: MěÚ Chropyně)
Socha bude vytvořena na Hanáckých slavnostech (Foto: MěÚ Chropyně)
Čtení ke kávě 18. 5. 2017 | Zdroj: Redakce

CHROPYNĚ - Chropyně na Kroměřížsku se bude pyšnit sochou krále Ječmínka. Vytvoří ji řezbář při Hanáckých slavnostech, které se budou konat od 26. do 28. května, řekla serveru Zlin.cz starostka Chropyně Věra Sigmundová. Zhruba dvoumetrová socha by měla být v areálu zámeckého parku slavnostně odhalena v neděli 28. května.

Král Ječmínek se podle pověsti narodil v ječmeni, když se jeho matka snažila prchnout před vojáky svého zhýralého manžela, moravského knížete z Chropyně, jenž jí chtěl v náhlém záchvatu hněvu nechat popravit. Na útěku se ukryla v lánu ječmene a zmizela tak vojákům z očí. Později ji tam našly ženy ze vsi a vedle ní leželo děťátko, které se jí tam narodilo. Vzaly je tedy oba s sebou do vsi a podle místa, kde se narodil, pojmenovaly chlapce Ječmínek.

Když se kníže o tom dozvěděl, stále ještě rozezlený, dal ženu i dítě odvést ze vsi na odlehlé místo daleko od domova. Jak plynul čas, začaly ho trápit výčitky svědomí. Neměl už nikde stání, ani jeho bujaré oslavy už ho nedokázaly rozveselit, a tak se rozhodl, že povolá svou ženu a syna zpět. Když však poslové přišli na místo, kam je dříve dal odvést, bylo prázdné a nikdo nevěděl, kde blízcí knížete jsou.

Když se to kníže dozvěděl, vydal se je hledat. S družinou projeli každý kout Moravy, ale nikde ženu se synem nenašel. Až jednou zahlédl u černé jeskyně starého poustevníka. Ten mu řekl, že pro své hříchy není manželky a syna hoden a že to bude Ječmínek, který napraví, co kníže pokazil. Podle pověsti se Ječmínek zjeví, až na tom země moravská bude nejhůře. Od té doby lidé na Ječmínka stále čekají.

V sobotu 17. května v devět hodin ráno se král Ječmínek s krojovaným průvodem vydá na jízdu Chropyní. Slavnosti už od pátečního večera nabídnou řadu hudebních vystoupení, ať už folkloristů, dechových orchestrů, cimbálových či rockových kapel. V neděli slavnosti ozdobí i dětské cyklistické závody. Kompletní program je na internetových stránkách www.muchropyne.cz.

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam