Valašským Meziříčím bude několik dní znít cimbál

www.cimbalfest.euwww.cimbalfest.eu
www.cimbalfest.eu
Kultura 20. 5. 2017 | Autor: Irena Frolová

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Do Valašského Meziříčí se začínají stěhovat dvě desítky těžkých dřevěných nástrojů z okolních měst a škol. Od středy 24. května zde totiž vypukne Mezinárodní festival cimbálu, serveru Zlin.cz to řekla mluvčí festivalu Barbora Janečková.

Festival potrvá ve Valašském Meziříčí do neděle 28. května a nabídne soutěže mladých interpretů i řadu koncertů a happeningů pro veřejnost.

Velkou kulturní událostí bude již zahajovací koncert, který propojí na jednom pódiu bývalé laureáty soutěže se začínajícími cimbalisty. Dramaturgie pořadu se ujal Daniel Skála, který ke spolupráci přizval scénografa a výtvarníka Tomáše Volkmera. "Posluchačský zážitek znásobí vizuální a světelné zpracování scény," prozradil Daniel Skála. Pořad s názvem Cimbálové hrátky pro malé i velké svátky začne ve středu 24. května v 19.00 hodin v sále Kulturního zařízení Valašské Meziříčí.

Koncerty se letos uskuteční nejen v zámku Žerotínů, ale také v katolickém a evangelickém kostele, v kině, v přírodním amfiteátru a zámku Kinských nebo na vlakovém nádraží. "Cimbál musí znít celým městem. Jeden postavíme ve čtvrtek 25. května i doprostřed náměstí, aby si na něj mohl zkusit zahrát úplně každý," přiblížil novinku s názvem, Hrábni si do strun, ředitel festivalu Jaroslav Kneisl.

Největší nabídku pořadů nabídne divákům sobota 27. května. Vítězové interpretační soutěže ve hře na cimbál vystoupí na tradičním galakoncertu od 18.00 hodin a poté se všichni milovníci multižánrového pojetí folkloru přesunou do Amfiteátru u zámku Kinských, kde od 20.00 hodin vystoupí členové VUS Ondráš s pořadem Náš svět. Představení spojuje lidový tanec se současným scénickým tancem a tradiční folklorní hudbu s moderní improvizací.

Mezinárodní festival cimbálu vznikl v roce 1995, jeho pořadatelem je Cimbálová asociace České republiky se sídlem ve Valašském Meziříčí. Za dobu dvacetileté historie se stal festival prestižní a výjimečnou možností multižánrové prezentace tohoto nástroje pro profesionální umělce i amatéry.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam