V kauze daňového úniku Likérky Drak se odvolal i bývalý jednatel distribuční firmy Dominik Nagy

Budova zlínského krajského soudu (Foto: Zlin.cz)Budova zlínského krajského soudu (Foto: Zlin.cz)
Budova zlínského krajského soudu (Foto: Zlin.cz)
Co se děje 19. 5. 2017 | Autor: Redakce

ZLÍN - V kauze daňového úniku Likérky Drak z Chvalčova se odvolal i poslední obžalovaný, bývalý jednatel distribuční firmy likérky Nápoje Cyrano Dominik Nagy. Zlínský krajský soud mu v březnu uložil osmiletý trest. Nagy žádá v odvolání snížení trestu, naopak státní zástupce bude u olomouckého vrchního soudu žádat přísnější trest. Nagymu navrhoval 10,5 roku.

Už dříve podal odvolání majitel Likérky Drak Pavel Čaniga. V únoru dostal 11,5 roku vězení za více než miliardový daňový únik. S desetiletým trestem nesouhlasí ani distributor nelegálního alkoholu Robert Sedlařík, odvolání podali také čtyři obchodní zástupci, které zlínský krajský soud poslal v únoru za mříže na dva až čtyři roky. Naopak vyšší tresty žádá v odvolání státní zástupce.

Čaniga se přiznal. Nesouhlasí ale s množstvím nelegálního alkoholu, které podle státního zástupce likérka vyrobila a z něhož odvodil způsobenou škodu na 1,29 miliardy korun. Podle Čanigy se alkohol s etiketou Likérky Drak vyráběl i jinde. Sedlařík byl jednatelem distribuční firmy Verdana, o prodej výrobků Likérky Drak se před ním starala firma Nápoje Cyrano, kde byl jednatelem Nagy. Jeho případ soud rozhodl později kvůli jeho omluvě z únorového jednání ze zdravotních důvodů.

Obchodní zástupce Ladislav Kováč dostal u zlínského soudu čtyři roky, Michal Rozumek tři roky, Pavel Rybář 2,5 roku a Tomáš Dreksler dva roky. Žalobce pro ně žádal vyšší tresty, stejně tak i pro Čanigu, Sedlaříka a Nagyho. Obchodním zástupcům hrozí až deset let, Čaniga, Sedlařík a Nagy mohou za krácení daně ve prospěch organizované zločinecké skupiny dostat až 13 let a čtyři měsíce. Jejich obhájci navrhovali nižší tresty, právníci obchodních zástupců zproštění viny nebo podmíněné tresty.

Faktickým vlastníkem Likérky Drak byl zlínský podnikatel Radek Březina. Muž označovaný jako hlava lihové mafie stát údajně na daních obral nejméně o 6,39 miliardy korun. Jen v Likérce Drak se podle státního zástupce zpracovalo nejméně pět milionů litrů nelegálního lihu. Radek Březina byl olomouckým krajským soudem zatím nepravomocně odsouzen ke 13 letům vězení. Za mříže soud poslal i jeho další kumpány včetně bratra Tomáše, jemuž jako spolupracujícímu obviněnému uložil čtyřletý trest. Po odvolání většiny obžalovaných i státního zástupce je věc u vrchního soudu.

Likérka Drak byla v roce 2012 spojována i metanolovou kauzou. Na lahvích s otrávenými lihovinami se totiž objevila její etiketa. Podle Čanigy se jednalo o padělky. Ve zlínském skladu Verdany ale byly nalezeny výrobky s metanolem. Byly označené etiketou Likérky Drak, která je ale nevyrobila. Sedlaříka poté soud za daňový únik a podíl na kauze metanol poslal za mříže na 5,5 roku. Zlínský soud mu v únoru ukládal desetiletý trest souhrnně i za tyto skutky.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam