Traťový komisař Petr Plášek stane znovu před soudem kvůli úmrtí čtyř dívek při rallye v Lopeníku

Tragická nehoda při rallye v Lopeníku na Uherskohradišťsku. (Foto: HZS ZK)Tragická nehoda při rallye v Lopeníku na Uherskohradišťsku. (Foto: HZS ZK)
Tragická nehoda při rallye v Lopeníku na Uherskohradišťsku. (Foto: HZS ZK)
Co se děje 23. 5. 2017 | Autor: Redakce

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Traťový komisař Petr Plášek stane opět před soudem kvůli tragické nehodě se čtyřmi mrtvými dívkami při rallye v Lopeníku na Uherskohradišťsku. Státní zástupce Tomáš Pindur dnes serveru Zlin.cz potvrdil, že ve věci podal podruhé obžalobu. Od Okresního soudu v Uherském Hradišti Plášek předloni odešel s podmínkou, brněnský krajský soud ale po odvolání obžalovaného rozsudek zrušil a případ vrátil státnímu zástupci.

Pindur uvedl, že obžaloba je co do skutku i právní kvalifikace zcela stejná, jako byla původně podaná obžaloba. Podle ní Plášek nevykázal dívky z nebezpečného místa u trati, kde do nich poté ve vysoké rychlosti najel závodní vůz řízený advokátem Michaelem Bartončíkem. Nehoda se stala 10. listopadu 2012, nepřežily ji dívky ve věku sedm, 18, 18 a 20 let. Plášek je stíhán pro usmrcení z nedbalosti a těžké ublížení na zdraví také z nedbalosti. Hrozí mu až šest let vězení.

Plášek vinu od začátku odmítá. Tvrdí, že nebyl před závodem jako traťový komisař dostatečně proškolen. Uvedl také, že na místě nehody nebylo značení. Pořadatelé ale tvrdili opak. Podle policie pořadatel nepochybil, ke stejnému závěru dospěl i státní zástupce. Krajský soud v Brně přitom nařídil, aby se státní zástupce možným zaviněním pořadatelů zabýval. Podle odvolacího soudu se nepostarali o to, aby lidé o závodech věděli a znali riziková místa.

Pláškovo pochybení označil odvolací soud za marginální. Podle okresního soudu měl ale traťový komisař dívky z místa poblíž trati vykázat. Po trase závodu byly podle soudu výstražné cedule, školení traťových komisařů označil předseda senátu za dostatečné. Okresní soud ale při úvahách o výši trestu zohlednil spoluvinu dívek, které stály mimo zónu pro diváky, a také to, že obžalovaný dosud nebyl soudně trestán. Uložil tak jen trest rok a půl podmíněně odložený na stejnou dobu.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán podal v neprospěch Pláška stížnost k Nejvyššímu soudu. Ten označil rozhodnutí krajského soudu za chybné. Podle Nejvyššího soudu odvolací soud porušil vrácením kauzy do přípravného řízení zákon ve prospěch obžalovaného. Rozhodnutí Nejvyššího soudu ale na věci nic nezměnilo, verdikt brněnského krajského soudu zůstal platný. Plášek ale poté, co státní zástupce znovu podal obžalobu, vyhráno ještě nemá.

Podle policie se na nehodě podepsala i jezdecká chyba řidiče, který ale jel závod na uzavřené trati. Podle okresního soudu mu proto nelze z hlediska trestního práva dávat vinu za fatální následky. Vůz byl podle majitele, který ho řidiči pronajal, v pořádku. Jediný, kdo za tragédii, při které byla navíc těžce zraněna čtyřiašedesátiletá žena, skončil před soudem, je tak traťový komisař Plášek.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam