Zlín Film Festival doplní atraktivní výstavy s filmovou tématikou

ZLÍN – Nepřeberné množství výstav s sebou přináší doprovodný program Zlín Film Festivalu. Všechny spojuje filmová tématika a vyberou si z ní dospělí i děti, příznivci fotografií, obrazů, soch i techniky, řekla serveru Zlin.cz mluvčí festivalu Kateřina Martykánová.

Na výstavy se mohou lidé vydat na zlínský zámek, do Kongresového centra, Zlatého jablka nebo na filmové ateliéry na Kudlově. Perlou mezi nimi je podle Martykánové retrospektiva obrazů Theodora Pištěka, který osobně dorazí do Zlína, aby 1. června vedl její komentovanou prohlídku.

Výstava nazvaná Kabinet filmové historie se koná ve Filmových atelierech Zlín ve 28. budově od 26. května do 3. června, přístupná je mezi 10. a 18. hodinou. Jedná se o unikátní stálou expozici artefaktů z historie zlínských ateliérů. Jsou v ní k vidění autentické loutky, dekorace, rekvizity a návrhy výtvarných řešení ke zlínským filmům, stejně jako osobní předměty tvůrců. Součástí je také jedinečná kolekce amatérské filmové techniky sestavená Radomírem Koutkem.

20. Salon filmových klapek 2017 se bude konat ve foyeru Kongresového centra Zlín od 25. do 28. května. Je to poslední výstava letošní kolekce umělecky ztvárněných filmových klapek před jejich dražbou. Do jubilejního 20. ročníku se sešlo rekordních 144 klapek. Mezi autory nechybí Jan Saudek, Kristián Kodet, Petr Nikl, Kateřina Miler, Jaroslav Němeček nebo Ludmila Zemanová.
Veřejná dražba klapek se uskuteční v neděli 28. 5. ve 13 hodin ve Velkém sále Kongresového centra Zlín. Její výtěžek bude stejně jako v předchozích letech věnován na podporu autorských snímků studentů filmových škol.

Retrospektivní Salon filmových klapek 1998 – 2017 chystají v budově U13 na rektorátu Univerzity Tomáše Bati od 26. 5. do 3. 6. Jde o výstavu panelů s fotografiemi všech 2200 dosud vytvořených a vydražených klapek z předchozích 19 ročníků i z toho letošního. Někteří z výtvarníků se do projektu zapojují pravidelně již od jeho samotného počátku. Mezi dlouholeté přispěvatele patří například Josef Velčovský, Boris Jirků, Miroslav Göttlich, manželé Baborákovi a další.

Theodor Pištěk představuje své Obrazy v Galerii Václava Chada na Zlínském zámku až do 18. srpna. Zlínská retrospektivní výstava představuje Theodora Pištěka, držitele mnoha ocenění včetně Oscara za kostýmy k filmu Amadeus, z jiné stránky. A to jako jednoho z nejvýznamnějších současných českých malířů. Expozice obsahuje díla zapůjčená od soukromých sběratelů, významných galerií v ČR i přímo od samotného Theodora Pištěka a řadí se tak k největším přehlídkám jeho díla vůbec.

„Prvního června v 17 hodin proběhne setkání s autorem a komentovaná prohlídka výstavy,“ pozvala Martykánová.

Mexické fotografování a filmování Alexandera Hackenschmieda. To je výstava v Alternativě – kulturním institutu Zlín, od 26. 5. do 3. 6. Autorský projekt unikátních fotografií z roku 1940 představí dílo jedné z nejvýznamnějších osobností české filmové a fotografické avantgardy. V letech 1934-1939 A. Hackenschmied pracoval ve zlínských filmových ateliérech firmy Baťa. Na výstavě bude také promítán film Zapomenutá vesnice, autorův první film na americkém kontinentě. Kurátorem výstavy je významný český fotograf a pedagog Pavel Dias. Vernisáž se bude konat 26. 5. v 17 hodin.

Informace o dalších výstavách, například Hermíny Týrlové, Zdeňka Rozkopala nebo Ludmily Zemanové najdou zájemci na stránkách Zlín Film Festivalu.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x