Zajímavé stavby Zlínského kraje se prezentují na výstavě na pražském Vyšehradě

Foto: Tomáš MarekFoto: Tomáš Marek
Foto: Tomáš Marek
Kultura 26. 5. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍNSKÝ KRAJ – Třináct zajímavých stavebních akcí a revitalizací ze Zlínského kraje je k vidění na národní putovní výstavě nazvané Má vlast cestami proměň, která je k vidění na pražském Vyšehradě. Mezi nimi je Panský dvůr v Kunovicích, větrný mlýn v Jalubí nebo muzeum hasičů ve Zděchově, sdělila serveru Zlin.cz mluvčí kraje Renata Janečková.

Výstava začala o víkendu za účasti krajského radního Jana Pijáčka. „Těší mě, že tato akce i v letošním roce přivítala velké množství návštěvníků, kteří ocenili i velmi pěkný doprovodný program. Jako dlouholetý starosta vím, kolik úsilí vyžaduje každá úspěšná investiční akce v obci, a proto je dobře, že se tyto proměny mohou veřejnosti představit touto přitažlivou formou,“ řekl radní Zlínského kraje Jan Pijáček, který zodpovídá za řízení dotačních programů, rozvoj venkova a cestovní ruch. Dlouhá léta býval starostou Vlčnova na Uherskohradišťsku.

Výstava přibližuje kromě Kunovic, Jalubí a Zděchova i opravu kostela sv. Cyrila a Metoděje v Babicích, dětské hřiště v Horním Němčí, revitalizaci středu obce Hvozdná, rekonstrukci obecního úřadu Kašava, rekonstrukci zastávky v Osíčku, rekonstrukci kulturního domu v Suché Lozi, revitalizaci hřbitova ve Velké Lhotě, muzeum ve Vlachovicích, Chalupářské centrum Vysoké pole a revitalizaci veřejného prostranství ve Žlutavě. „Představení těchto míst na národní úrovni je jednak dokumentací řady vydařených projektů, které mohou inspirovat ostatní, a zároveň má efekt i z hlediska cestovního ruchu, protože lidé se dozvědí i o místech dosud pro ně třeba neznámých,“ řekl Pijáček.

Obce se mohly do soutěže přihlašovat prostřednictvím Zlínského kraje, který výstavu dotuje částkou 70 tisíc korun. Jednotlivé obce se finančně podílejí na výrobě výstavních panelů. Proměny jsou zdokumentované na laminovaných plochách velikosti B1, na kterých jsou vždy dvě velké fotografie původního a renovovaného stavu daného místa doplněné textem v češtině a v angličtině. Plakáty na kovových stojanech pak putují v sedmi až dvanácti kolekcích po celé České republice po knihovnách, hradech a zámcích, univerzitách, úřadech, školách, nádražích či významných regionálních akcích. Ve Zlínském kraji bude výstava instalována na konci září.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam