V Meziříčí skončil Mezinárodní festival cimbálu

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Dopolední matiné s Diakonií ČCE a koncert kapely Ruky na dudy uzavřely v neděli 28. května 12. Mezinárodní festival cimbálu ve Valašském Meziříčí. Výtěžek koncertu je určen na pomoc Diakonie při práci s handicapovanými klienty, řekl serveru Zlin.cz ředitel festivalu Jaroslav Kneisl.

„Zaplněná hlediště koncertů svědčí o tom, že se festival rozrůstá a oslovuje nové diváky i nové nadané interprety. Mám z toho velkou radost,“ uvedla na sobotním galakoncertu vítězů soutěže ve hře na cimbál prezidentka festivalu Růžena Děcká. Kromě velké podpory ze strany Města Valašské Meziříčí zmínila i novou spolupráci se zdejší Charitou a Diakonií, které obohatily program festivalu. Slova díků se z jeviště nesla i směrem k řediteli festivalu Jaroslavu Kneislovi, tajemnicím odborné poroty a velké skupině dobrovolníků, bez nichž by nebylo možné tak velký festival zorganizovat.

Celkem 12 doprovodných akcí začalo na vlakovém nádraží a skončilo v evangelickém kostele. Cimbál zněl i v koncertním sále KZ, v katolickém kostele, v kině, na náměstí nebo v amfiteátru pod večerní oblohou. S velkým zájmem veřejnosti se setkal jak pořad VUS Ondráš s názvem Náš svět, tak třeba i komorní výuka hry na cimbál zdarma uprostřed meziříčského náměstí nebo autorský hudební doprovod Geoffreyho Smitha k animovanému filmu Dobrodružství prince Achmeda. Smith hrál na speciální cimbál, který sám navrhl, a o svých vynálezech hudebních nástrojů také besedoval s diváky po skončení projekce.

Multižánrový festival stojí od svého založení na mezinárodní interpretační soutěži mladých hráčů na cimbál. Letos se ve čtyřech věkových kategoriích utkalo asi 60 interpretů z pěti zemí, soutěžilo se v sólové hře i v cimbálových duetech. Nejmladší kategorii vyhrála Marie Hajná ze ZUŠ Vracov, a to jak v sólové hře, tak se svou kamarádkou Šárkou Lungovou také v duetech. „Vůbec jsem nevěřila tomu, že vyhraju. Ale pak jsme s Šárkou skákaly radostí. Cítím, že jsem vyhrála něco velikého a že se mi ta dřina vyplatila,“ přiznala Maruška po soutěži.

Druhou kategorii vyhrála Romana Beňušová z Banské Bystrice, třetí kategorii Yuliya Platun z Minsku. „Yuliya získala jako jediná za svůj přednes plný počet bodů od odborné poroty,“ prozradil její předseda Jan Mikušek. Yuliya hrála na vlastní běloruský cimbálek a získala také Cenu Veroniky Herberkové Žochové za interpretaci soudobé skladby Lyudmily Shleg Čtvero ročních období. Vítězem nejstarší kategorie hráčů se stal Matěj Číp, student 5. ročníku Janáčkovy konzervatoře v Ostravě „Největší poctou pro mě byla osobní pochvala od autora povinné skladby Milana Slimáčka,“ konstatoval Matěj. Dvě odborné poroty udělily také řadu čestných uznání a speciálních cen za interpretaci jednotlivých skladeb nebo mimořádně procítěné projevy.

Mezinárodní festival cimbálu vznikl v roce 1995, jeho pořadatelem je Cimbálová asociace České se sídlem ve Valašském Meziříčí. Za dobu dvacetileté historie se stal festival prestižní a výjimečnou možností multižánrové prezentace tohoto nástroje pro profesionální umělce i amatéry a má velký vliv na výchovu mladé hudební generace cimbalistů. Je jedinou akcí s tak širokým zaměřením v České republice a také naprosto unikátní v celé Evropě.

Mezinárodní festival cimbálu se koná každé dva roky v reprezentativních prostorách města Valašské Meziříčí. Tyto svátky cimbálové hudby jsou vždy dlouhodobě připravovány organizačním výborem složeným ze členů Cimbálové asociace ČR a příznivců cimbálu, spolu se ZUŠ Alfréda Radoka Valašské Meziříčí a dalšími institucemi Zlínského kraje. Mezi pravidelné podporovatele festivalu patří Město Valašské Meziříčí, Fond kultury Zlínského kraje, Ministerstvo kultury ČR, nadační fondy a renomované podniky Zlínského kraje. Záštitu nad akcí převzal hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x