Americký jazzman Laco Déczi vystoupí v Hradišti

Laco Deczi (Foto: MKUH)Laco Deczi (Foto: MKUH)
Laco Deczi (Foto: MKUH)
Kultura 30. 5. 2017 | Autor: Irena Frolová

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Uherskohradišťský klub Mír přivítá v úterý 6. června amerického jazzového trumpetistu, hudebního skladatele a malíře slovenského původu Laca Décziho. Serveru Zlin.cz to sdělil programový pracovník Městských kin Uherské Hradiště Jaromír Orel.

Do Uherského Hradiště dorazí devětasedmdesátiletý Laco Déczi s kapelou Celula New York. Vystoupení začne ve 20.00 hodin.

"Od svého vstupu na profesionální hudební scénu před více než 50 lety byl Laco Déczi jejím enfant terrible a punc výjimečnosti mu zůstal dodnes. Už tehdy směřoval jinam než takřka všichni, kteří v tehdejším Československu hráli jazz. Navzdory převládajícímu trendu intelektuálního, téměř akademicky ukázněného west coast jazzu, byly už Décziho amatérské bratislavské skupiny oddány explozivnímu hard bopu z opačného pobřeží Ameriky a on sám vyznával kult jeho tragicky zesnulého génia Clifforda Browna," poznamenal Orel.

Posedlostí touto stylovou orientací dokázal Déczi po příchodu do Prahy nakazit i mnohem starší zdejší kolegy, včetně guru českého moderního jazzu Karla Velebného. Když se stal v letech 1963 až 1966 právoplatným členem jeho legendárního SHQ, rozšířil Velebný, podle vzoru eastcoastových comb, původně čtyřčlenné obsazení na kvinteto. V repertoáru i na gramofonových nahrávkách SHQ se pak objevily první vlaštovky autentického hard bopu, převzaté od Décziho celoživotního vzoru Clifforda Browna (Delilah, Jordu, Kiss And Run). S nástupnickou vlastní skupinou Celula a po emigraci s její americkou podobou Celula New York dokázal poselství Brownovy trubky spojit do působivé symbiózy s elektrickou jazzrockou fúzí Milese Davise, v jejímž duchu se odvíjí Décziho hudba až do současnosti.

Vstupné na Décziho vystoupení přijde v předprodeji na 190 korun, na místě bude o 60 korun dražší.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam