V Holešově na Kroměřížsku začal samosběr jahod

Ilustrační foto (Foto: www.jahodyzholesova.cz)Ilustrační foto (Foto: www.jahodyzholesova.cz)
Ilustrační foto (Foto: www.jahodyzholesova.cz)
Gastronomie 5. 6. 2017 | Zdroj: Redakce

HOLEŠOV – V Holešově na Kroměřížsku dnes začal samosběr jahod. Úroda vypadá docela slušně, a to i přes jarní mrazy, řekl serveru Zlin.cz Jaroslav Valenta, jednatel společnosti Vaklima, které jahodová farma patří. Ceny se oproti loňsku nemění. Podle jakosti nasbíraných jahod za jeden kilogram zaplatíte 40 až 65 korun.

Vaklima letos nasadila jahody na šesti hektarech plochy. Podle Valenty by z každého hektaru mohlo být sklizeno kolem šesti tun jahod. Dubnový a květnový mráz společnost připravil asi o 17 procent úrody. "Naštěstí byl studený duben, a tak jahody začaly kvést později. Pozdní tak nezmrzly skoro vůbec, škoda byla na raných odrůdách,“ popsal Valenta.

Firma využívá moderní technologie včetně zavlažování. Sadbu dováží z Nizozemska. Samosběr začal letos o dva týdny později než v minulém roce. Na jahodišti lze koupit i již natrhané jahody. K dostání jsou také ve stánku na tržišti ve Zlíně. Jahodiště v Holešově je otevřené mezi 8:00 až 19:00. Samosběr probíhá za každého počasí.

Množství jahod není omezené. Sběrač pouze musí nasbírat a zaplatit jeden košík jahod, tedy asi 2,5 až tři kilogramy jahod. Sběračům je k dispozici WC včetně umývárny s pitnou vodou.

Valenta se pěstování jahod věnuje od roku 1990. Na nynějším místě je pěstuje bezmála 20 let. Ovocnářská unie registruje podle svého webu v Česku desítku velkých pěstitelů jahodníku, kteří dohromady obhospodařují necelých 70 hektarů půdy. Ze Zlínského kraje mezi ně patří pouze holešovská Vaklima.

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam