V Luhačovicích vznikne nové chráněné bydlení pro 11 klientů

Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)
Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)
Co se děje 8. 6. 2017 | Autor: Irena Frolová

LUHAČOVICE - V Luhačovicích vznikne nové chráněné bydlení, které nabídne zázemí 11 zdravotně postiženým klientům. Serveru Zlin.cz to uvedla mluvčí krajského úřadu Renata Janečková.

Nové chráněné bydlení bude fungovat v pronajatých prostorách v rodinném domě v Luhačovicích. Organizačně bude začleněno do Domova pro osoby se zdravotním postižením Uherský Brod, jenž spadá pod krajskou příspěvkovou organizaci Sociální služby Uherské Hradiště. Sloužit bude 11 stávajícím klientům z pěti domovů pro osoby se zdravotním postižením ve Zlínském kraji, kterým nabídne vhodné podmínky pro plnohodnotný život.

"Ukázalo se, že tito lidé jsou s určitou mírou podpory a péče druhých osob schopni žít samostatným způsobem života a že pro ně není nutná celodenní pobytová sociální služba. Vhodnou formou pomoci těmto klientům je právě služba chráněného bydlení," vysvětlila radní Zlínského kraje Michaela Blahová, zodpovědná za sociální oblast.

Aktuálně je podle mluvčí kraje Renaty Janečkové velmi složité získat pozemky i finanční prostředky na případnou výstavbu objektu pro chráněné bydlení ve větších městech. "Proto bude toto chráněné bydlení řešeno formou pronájmu velké části rodinného domu v Luhačovicích, tvořeného třemi bytovými jednotkami (s dispozicí 3+1) pro klienty a jedním pokojem s kuchyňským koutem, který bude sloužit jako zázemí pro personál. Kromě bytových prostor bude možno využívat také přilehlou zahradu," upřesnila Janečková.

Chráněné bydlení je pobytovou službou určenou pro osoby se zdravotním postižením nebo chronickým onemocněním, které nejsou plně odkázány na pomoc jiných, na zdravotní péči a 24hodinovou podporu v ústavním zařízení, ale na druhou stranu nejsou ani natolik soběstačné, aby mohly samostatně žít nebo fungovat, neboť potřebují pomoc v úkonech běžného života. Tato forma bydlení jim umožňuje žít běžným životem s potřebnou mírou podpory, bez níž se neobejdou.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam