Moravská vodárenská za 80 milionů korun rekonstruuje úpravnu vody v Tlumačově

úpravna vody v Tlumačově (Foto: www.smv.cz)úpravna vody v Tlumačově (Foto: www.smv.cz)
úpravna vody v Tlumačově (Foto: www.smv.cz)
Politika a ekonomika 11. 6. 2017 | Autor: Jan Vondrášek

TLUMAČOV – Společnost Moravská vodárenská zahájila rekonstrukci úpravny vody v Tlumačově na Zlínsku. Letos a příští rok investuje do technologie zdejší úpravny pitné vody 80 milionů korun.  Práce neomezí dodávky vody odběratelům, budou se totiž dělat postupně.

Investice bude směřovat do doplnění ozonizace a filtrace vody přes aktivní uhlí do procesu úpravy vody. Díky tomu se výrazně zlepší senzorické vlastnosti dodávané pitné vody, tedy pach a chuť. Efektivněji zachycovány budou také další cizorodé látky včetně léčiv a pesticidů. Po opravě navíc úpravna sníží produkci kalů.

Tlumačovská úpravna vody zásobuje pitnou vodou přibližně 49.000 obyvatel – západní polovinu Zlína, Kudlov, Otrokovice, Napajedla, Tlumačov, Machovou, Mysločovice, Hostišovou, Rackovou, Sazovice, Tečovice, Lhotku, Chlum, Žlutavu, Halenkovice, Spytihněv, Pohořelice, Oldřichovice, Karlovice, Komárov, Lhotu u Malenovic, Salaš, Bohuslavice u Zlína, Šarovy, Březnici a Jaroslavice.

Pitná voda je jímána ze studní a hydrogeologických vrtů v oblasti dvou území, Tlumačovského lesa a Kvasic-Štěrkoviště. Moravská vodárenská investuje do úpravny vody v Tlumačově nad rámec běžného nájemného, které platí společnosti Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín. Podle údajů Moravské vodárenské nájemné od roku 2004 do roku 2017 činí 1,3 miliardy korun.

Vodárenství na Zlínsku je ale předmětem soudních sporů. Takzvaný provozní model, kdy se VaK stará o infrastrukturu, ale provozuje ji Veolia prostřednictvím Moravské vodárenské, kritizují někteří menší akcionáři Vak včetně několika měst. V jednom ze sporů vrchní soud loni rozhodl o neplatnosti valné hromady VaK z roku 2004, jež umožnila zavedení provozního modelu. Provozní model ale nadále trvá. Největší akcionář, jímž je město Zlín, si totiž nechal zpracovat analýzu, podle které je s dalšími kroky potřeba počkat na to, jak dopadnou ostatní soudní spory.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam