Kunovická firma Czech Sport Aircraft prodala již 600 letadel

Foto: www.czechsportaircraft.comFoto: www.czechsportaircraft.com
Foto: www.czechsportaircraft.com
Politika a ekonomika 12. 6. 2017 | Autor: Jan Vondrášek

KUNOVICE - Český výrobce lehkých sportovních letadel, společnost Czech Sport Aircraft (CSA) z Kunovic na Slovácku, prodal už 600 letadel. Odběratelem jubilejního kusu číslo 600 je americká společnost Cruiser Aircraft Inc. se sídlem ve státě Florida, která je exkluzivním importérem Czech Sport Aircraft v USA. Letadla CSA prošla řadou inovací, jubilejní stroj není výjimkou. "Jako první kus je vybavený nově vyvinutým interiérem a nejmodernější digitální avionikou. Výrazně modifikována byla sedadla, čalounění a tvar štítu palubní desky,“ uvedl generální ředitel CSA Martin Jurík.

Letadlo SportCruiser se u amerických zákazníků těší velké oblibě a v USA se v roce 2016 stalo nejprodávanějším ve své kategorii. "Pozice jedničky na americkém trhu nám dodává sebevědomí k další tvrdé práci. Výhody našeho letadla spočívají v robustní a vysoce spolehlivé celokovové konstrukci, vynikajících letových vlastnostech, nízkých provozních nákladech a nákladech na údržbu. Máme nejširší kokpit v naší kategorii letadel,“ dodal Jurík.

Czech Sport Aircraft expedoval v loňském roce celkem 41 letadel, zatímco v roce 2015 to bylo 23 letadel. V prvním čtvrtletí letošního roku opustilo hangár kunovického výrobce už 14 strojů. Tržby společnosti dosáhly v roce 2016 zhruba pěti milionů eur (zhruba 131 milionů korun), zatímco v roce 2015 to bylo 4,5 milionu eur (118 milionů korun). Společnost zaměstnává asi osm desítek lidí. V posledních letech výrazně investovala do výzkumu a vývoje, výrobních zařízení a technologických celků pro výrobu letadel.

Hlavním exportním teritoriem společnosti Czech Sport Aircraft je USA. Český výrobce tam meziročně zdvojnásobil svůj prodej. V roce 2016 prodal na americkém trhu celkem 32 letadel SportCruiser, zatímco v roce 2015 to bylo jen 16 kusů. V Evropě své letadlo nabízí pod značkou PS-28 Cruiser, které je certifikované Evropskou agenturou pro bezpečnost v letectví (EASA). Historicky největší zájem o odbyt těchto letadel na starém kontinentě byl ze strany Velké Británie. Aktuálně společnost eviduje největší poptávku od francouzských a polských zákazníků.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam